Vélemény

Valóság-alkalmassági vizsga politikusoknak

Elképesztően demagóg leszek az elkövetkező néhány sorban; mégis igazam lesz. Az a helyzet ugyanis, hogy hivatásos politikusaink annyira elszakadtak az általunk is megélt és értelmezhető valóságtól, hogy emiatt sok esetben a legjobb szándék esetén sem tudják képviselni érdekeinket. Ezért javasoljuk politikusi alkalmassági vizsga letételét, minden megkezdett ciklus elején. Nem ártana.

2012.07.09 09:14sabater - ma.hu

Mindez arról jutott eszembe, hogy kötelező ló-összeírást rendeltek el június végén a kórházakban, és július elején az iskolákban. Utóbbi esetben nem zavarta az eddig is professzionálisan működő – gondoljunk csak Hoffmann Rózsára – humán csúcstárcát, hogy iskolaszünet van, tavaly meg az évnyitó időpontját nem sikerült eltalálni, na bumm. No de aki nem az elmúlt évezred közepén járt iskolában, és nem is tudjuk, mikor kórházban, az pontosan tudja, hogy az iskoláknak, fogalmazzunk így, rendkívül ritka esetben van saját lova, ezért ennek összeírása nemcsak fölösleges adminisztratív terhet jelent számukra, hanem bizony köznevetség tárgyává is teszi a minisztériumot.

Még egy példa, aztán rátérek a lényegre. Meghatározó élmény volt számomra a parlamentben járni és politikusokat hallani vitatkozni egy frakcióülésen. Mindegy, melyik pártban, mindegy, mikor, meggyőződésem, hogy bármely párt bármelyik frakcióülésén ugyanez történt volna. Akkor is rengeteg, élő ember számára átláthatatlan mennyiségű törvényről kellett volna felelősen szavazni egyetlen nap alatt, a politikusok éppen az álláspontjukat egyeztették. Rengeteg fontos törvényről néhány másodpercig beszéltek, majd döntöttek az „igen” vagy „nem” szavazatokról. Aztán szóba került a cégautóadó ötlete, a képviselők két órán keresztül vitatkoztak, a végén már túlzás nélkül üvöltöztek egymásról. Hát igen, ez a téma érintette őket legjobban az aznapi huszonöt törvényjavaslat közül.

Állandó problémája a magyar és európai politikai elitnek, hogy aranykalickában élnek, elzárva a valóságtól. Ez persze nem mindenkire igaz, mert aki rendszeresen konzultál a választókkal, asszisztens nélkül fizeti be a számláit és néha meg tömegközlekedéssel sem röstell utazni (legutóbb Navracsics Tibort a Fideszből és Török Zsoltot, az MSZP szóvivőjét láttam villamoson, tehát van ilyen), az „képben marad”. De a jelentős többség elszakad attól az átlagembertől, akit képviselnie kellene. Fogalma sem lesz, mennyibe kerül egy kiló kenyér, mert a bevásárlást intézi, mennyi egy BKV-jegy, mert Audival jár, mi az átlagember legnagyobb problémája, mennyi a víz-, gáz- és fűtésszámla, és a sort sokáig lehetne folytatni.

Márpedig ez probléma. Nem lehet úgy milliárdokat megítélni gázár-támogatásra, hogy nem tudjuk, egy átlagos család bevételének hány százalékát viszi el a fűtésszámla, másképpen fogalmazva, hogy mekkora a probléma. A politika mindig értékválasztás fontosabb és kevésbé fontos dolgok között: egy költségvetés összeállításánál bizony előfordulhat, hogy romaintegráció és gazdaságfejlesztés, iskolák és kórházak, hadsereg és mezőgazdasági támogatás között kellene választani. Márpedig, ha az erről jó esetben döntő képviselő nincsen tisztában az alapvető tényekkel, azzal nemcsak magának okoz kínos perceket, de az országnak is problémát.

Ezért lenne értelme egy reality-vizsga bevezetésének. Minden megválasztott képviselő a ciklus elején beszámol a tudásáról, és addig nem élhet mandátumával, amíg a vizsgát le nem teszi. Bármennyiszer újra próbálkozhat, a lényeg, hogy megtanulja a teszt kérdéseit. Mennyi az átlagbér Magyarországon? Mennyibe kerül a tej, kenyér, gáz, víz és villany? Mennyit kap egy nyugdíjas, mennyit egy rokkantnyugdíjas átlagosan, mennyi a létminimum? Mekkora a munkanélküliség, melyik társadalmi csoportban? Mit tartanak a legsúlyosabb problémának Magyarországon, Budapesten, a választókörzetben az emberek? Esetleg még be lehetne iktatni egy EU-s alapismeretek részt is, az elmúlt időszakban megindult erősödő integráció miatt.

Persze valójában ilyen vizsgára nem lenne szükség, ha a képviselők többsége nem zárkózna el az élettől egyből, amint megkapta mandátumát.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.