300-500 millió forintba kerülne
Felújítanák a tűzoltólaktanyát Pécsen
A pécsi tűzoltók, katasztrófavédelmi szakemberek elhelyezésére szolgáló laktanya megerősítésében és felújításában látja a szervezet helyi ingatlanproblémájának megoldását az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF).
2012.06.28 18:23MTIBakondi György főigazgató csütörtökön Pécsen az MTI érdeklődésére azt mondta: a rossz állapotú, Engel János utcai ingatlan rekonstrukciója 300-500 millió forintba kerülne, s a beruházás a jövő év elejére megvalósulna. Hozzátette, hogy a városban egy katasztrófavédelmi őrs kialakítását is tervezik. A tűzoltó altábornagy utalt arra, hogy korábban egy új laktanya építését, majd egy volt határőrségi épület ilyen célú átalakítását tervezték, utóbbi elképzelést a szirénázást kifogásoló lakossági észrevételek miatt elvetették. Megjegyezte: a felújítás a legolcsóbb megoldás, egy új tűzoltósági ingatlan építése egymilliárd forintnál is többe kerülne.
Nagy Csaba, Pécs fideszes alpolgármestere 2010 májusában azt közölte: a pécsi tűzoltóság épületének állapota "az életveszély határát súrolja", az szakértők szerint a jelenlegi célra még legfeljebb két évig használható. "Bár már korábban kijelöltek egy telket az új laktanya felépítésére, a tervek nem kapták meg a várt központi pályázati támogatást" - tette hozzá akkor az alpolgármester.
Az épülettel kapcsolatos gondokról 2009-ben Góra Zoltán akkori tűzoltóparancsnok azt mondta az MTI-nek, hogy a mintegy negyedszázada átadott ingatlan beázik, nyílászárói korszerűtlenek, ennél is nagyobb baj azonban, hogy az nem bírja a dinamikus terhelést, a tartószerkezetein tapasztalt repedések miatt statikailag sem felel meg a tűzoltólaktanyákkal szemben támasztott elvárásoknak.
"Szakértők megállapították, hogy az épület állagromlása tervezési, kivitelezési és karbantartási hiányosságokra egyaránt visszavezethető. Bár még nem életveszélyes, egy fontos korlátozás bevezetésére szükség volt a közlemúltban. A nagyobb tömegű járművekkel a pillérek mellett kell parkolni, nehogy a súly alatt beszakadjon alattuk a födém" - közölte akkor az parancsnok. Felvetette, hogy az épület hosszú távon legfeljebb raktárként vagy irodaként üzemelne tovább, a mintegy 150 fős állománynak, továbbá a gépjárműveknek, speciális szereknek, konténereknek egy új épületben biztosíthatnának helyet.