Ellehetetlenülés ellen vagyongondnok
Újabb esélyként: családi csődvédelem bevezetését javasolják
Családi csődvédelem bevezetését javasolja a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP), a kisebbik kormánypárt elképzelései szerint ezzel azok élhetnének, akiknek van esélyük segítséggel kilábalni nehéz helyzetükből.
2012.06.27 14:23MTIHarrach Péter, a KDNP frakcióvezetője szerdai budapesti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a családi csődvédelem azoknak jelenthetne segítséget, akik törleszteni már nem tudnak, de otthonuk elvesztése, vagy teljes ellehetetlenülésük még megelőzhető vagyongondnok közreműködésével.
A frakcióvezető felidézte az eddigi kormányzati lépéseket az eladósodás csökkentése érdekében, így a kilakoltatási moratórium bevezetését, az eszközkezelő létrehozását, a végtörlesztés, az árfolyamgát lehetőségét, valamint a kormány és a bankszövetség megállapodását.
Rámutatott: a törlesztések komoly gondot jelentenek napjainkban, és sok család kerül csődközeli helyzetbe, vagy jut csődbe.
Kitért arra, hogy az Országgyűlés április 2-án elfogadott egy határozatot, amelyben felkéri a kormányt, vizsgálja meg a magáncsőd bevezetésének lehetőségét. A KDNP ugyanakkor családi csődvédelmet javasol, ami "talán több a magáncsődnél" - jelezte.
Bagdy Gábor országgyűlési képviselő kiemelte: ezzel a megoldással évente 5-15 ezer családon lehetne segíteni. Elképzeléseik szerint többféle opció állna rendelkezésre, és ha a felek nem tudnak megállapodni, bírósághoz lehetne fordulni. Emellett családi csődgondnok, vagyongondnok is segítené az érintett családokat, akik lehetnének szociális munkások, családvédők, vagy érkezhetnének a pénzügyi szférából.
Ez több éves együttműködést is feltételezhet a helyzet rendezéséig - jelezte, megjegyezve: a nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, egy ilyen intézményi háttér kidolgozása akár öt-tíz évet is igénybe vehet.
Kiemelte: a kormány számos lépést tett már a nehéz helyzetbe kerülők megsegítésére, de a KDNP úgy látja, hogy itt az ideje az olyan hosszú távú lépéseknek is, amelyeknek az eredménye esetleg csak később jelentkezik.