Több helyen még nem döntöttek róla
Van, aki nemet mondott az önkormányzati traffipaxra
Debrecen később dönt az önkormányzati traffipaxok működtetéséről, Pécs vizsgálja a lehetőséget, Székesfehérváron pedig egyelőre nemet mondtak a megvalósításra - A fővárosban várhatóan januártól telepítik a sebességmérőket.
2008.05.17 08:35MTIDebrecen később dönt az önkormányzati traffipaxok működtetéséről, Pécs vizsgálja a lehetőséget, Székesfehérváron pedig egyelőre nemet mondtak a megvalósításra. A fővárosban várhatóan januártól telepítik a sebességmérőket.
A debreceni városházán jelenleg nincs napirenden az önkormányzati traffipaxok ügye - közölte Lövei Tünde sajtóreferens az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a részletekről szóló kormányrendelet még nem jelent meg, Debrecenben csak azt követően vizsgálják meg a kérdést.
A pécsi önkormányzat vizsgálja a sebességmérők felállításának lehetőségét - mondta a város alpolgármestere a távirati irodának. Tóth Bertalan beszámolt arról, a polgárőrség és több szervezet jelezte, hogy közreműködne ilyen berendezések működtetésében, de a döntéshez további tárgyalások szükségesek.
A szocialista politikus hozzátette: a traffipaxok telepítésének esélyét csökkenti, hogy a baranyai megyeszékhelyen az Európa Kulturális Fővárosa program miatt a következő két évben számos útfelbontás, építkezés, útlezárás és elterelés várható, amely amúgy is gátolja, lassítja a gépjárművek haladását.
Székesfehérvár közgyűlésének közbiztonsági és közlekedési bizottsága már tárgyalt az önkormányzati sebességmérők beállításának lehetőségéről, de a feltételrendszer tisztázatlansága miatt a képviselők nemet mondtak a megvalósításra.
Ha nyilvánosságra kerül az ezzel kapcsolatos hazai és európai uniós jogszabály, tisztázódnak a feltételek, és a költségek is kiszámíthatóak lesznek, a képviselők visszatérnek a kérdésre - közölte Cseh István, a testület elnöke az MTI-vel.
A fővárosban várhatóan januártól működhetnek önkormányzati traffipaxok. Danielisz Béla, a Fővárosi Közgyűlés Városrendészeti Bizottságának elnöke csütörtökön a távirati irodának elmondta, hogy az április 30-án elfogadott szakminiszteri rendelet alapján kezdik meg az előkészítő munkálatokat.
Egy rendeletmódosítással várhatóan augusztus végéig lehetővé teszik, hogy a fővárosi közterület-felügyelet végezze a sebességmérést, s döntenek arról az 50 helyszínről, ahol a 40 mobil és a 10 fix traffipax üzemel majd. A szocialista politikus kitért arra: a jogszabály lehetőséget ad ugyan arra, hogy közreműködőket vonjanak be a traffipaxok működtetésébe, ezzel azonban nem kívánnak élni.
A közúti közlekedésről szóló törvényt tavaly decemberben módosította az Országgyűlés; ez teszi lehetővé, hogy önkormányzatok is működtethessenek sebességmérő berendezéseket, ehhez pedig közreműködőket is igénybe vehetnek. A befolyt bírságokból az önkormányzatok részesülnek.
A törvény szerint a közút kezelője - önkormányzati utaknál a helyi önkormányzat - jogosult felvételt készíteni a gépjárműről és annak hatósági jelzéséről, azért, hogy bizonyíthassa egyes kiemelt szabálysértések elkövetését. A szabálysértések bizonyítására szolgáló felvételek készítéséhez további közreműködőket vehetnek igénybe az önkormányzatok.
A szabálysértést dokumentáló felvételt haladéktalanul át kell adniuk a rendőrségnek, amely 60 napon belül kiszabja a 30 és 3.000 ezer forint közötti bírságot. A kiemelt szabályszegések elkövetését bizonyító felvételt kizárólag a gazdasági és közlekedési miniszter április 30-ai rendeletének megfelelő eszközzel lehet készíteni.
Előírás, hogy az eszköz hitelesített legyen, naplózza a felvétel készítésének helyét, idejét, ne lehessen a felvételt utólag megváltoztatni, és szükséges az is, hogy a felvételek kezelése, továbbítása során betartsák az adatvédelmi szabályokat.
A sebességmérő készülékeket a Nemzeti Közlekedési Hatóság hozzájárulásával lehet kihelyezni. Samu István vezérőrnagy, az Országos Rendőr-főkapitányság rendészeti főigazgatója április végén egy sajtótájékoztatón azt mondta, körülbelül 600 önkormányzat jelezte eddig, hogy végeztetne automata sebességmérést vállalkozókkal.