Iszapömlés, Illés Zoltán

Bezárathatja az állam az ajkai timföldgyárat

Ha a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. nem tesz eleget a bányakapitányság felszólításának és nem akadályozza meg a vörösiszap-tározók kiporzását, akkor az állam végső esetben akár be is zárathatja az ajkai timföldgyárat.

2012.05.23 20:24MTI

Az ajkai timföldgyár hétfőn öt napot kapott arra, hogy megszüntesse az üzemeltetésében álló vörösiszap-tározók kiporzását. A Veszprémi Bányakapitányság a IX-es és X-es tározókra írta elő a határidőt, a hatóság erről a riasztási küszöbértéket lényegesen meghaladó porkoncentráció miatt döntött.

Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelmi államtitkára szerdán az MTI-nek azt mondta, a cégnek el kell kezdenie a Kolontár melletti tározók lefedését, hogy megakadályozza a porszennyezést. Ha nem teljesíti a hatósági előírásokat, a bányakapitányság több szankciót is alkalmazhat: tenderen kiválaszt egy céget, amely elvégzi a kiporzást megakadályozó technológia kialakítását, majd ennek költségét ráterheli az üzemeltetőre. A környezetvédelmi államtitkár további intézkedésként említette, hogy előfordulhat a gyár bezárása.

Hozzátette: ebben az esetben a munkahelyek fennmaradását is mérlegelnie kell az államnak. Mint megjegyezte, nemcsak a bányakapitányság dönthet a gyár bezárásáról, hanem a környezetvédelmi felügyelőség is, ha az üzem nem teljesíti az egységes környezethasználati engedélyben foglalt előírásokat.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a technológiaváltás nélkül már leállt volna a termelés, mert a meglévő tározók kapacitása nem tette volna lehetővé az évi többszázezer tonna vörösiszap nedves tárolását, újat pedig nem építettek.

A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A gátszakadást követően mintegy 300 hektár termőterületről kellett összegyűjteni a szennyezést, a kármentesítés 800 hektárt érintett. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt - az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel -, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.