Fellebbezett a bírósági döntés ellen
Malév GH üzemi tanácsa nem adja fel
Fellebbezett a Malév GH üzemi tanácsa a Fővárosi Munkaügyi Bíróság döntése ellen, mert továbbra is úgy véli, hogy a cégnél szabálytalan volt a létszámleépítés.
2012.04.10 16:54MTIA bíróság múlt heti döntésében megalapozatlannak találta az üzemi tanácsnak a csoportos létszámcsökkentéssel kapcsolatos konzultációs joga megsértése megállapítására irányuló kérelmét.
Az üzemi tanács közleményben reagált kedden. Azt írták, a munkavállalók csalódottan és hitetlenkedve fogadták a Fővárosi Munkaügyi Bíróság nem jogerős döntését, amely szerint - értelmezésük alapján - a Munka törvénykönyve csak általánosságban beszél a cégek konzultációs kötelezettségéről csoportos leépítések idején, így nem jelent problémát, ha a munkaadó nem szolgáltat érdemi információkat. Az ÜT az európai jogra is hivatkozva fellebbezett a végzés ellen.
Emlékeztetnek arra: a Malév GH, a Malév-csoport földi kiszolgálócégének üzemi tanácsa (ÜT) a közelmúltban megkezdett csoportos leépítések ügyében fordult nem peres eljárásban a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz, annak kimondását kérve, hogy a leépítés szabálytalan volt. A cégvezetés határidőre, illetve egyáltalán nem szolgáltatott érdemben használható adatokat a konzultációhoz - írják. Hiába várta az üzemi tanács például a csoportos létszámcsökkentésben érintettek kiválasztási kritériumait, illetve az érintett, és korábban foglalkoztatott munkavállalók létszámát, foglalkoztatási csoportok szerint. Az ÜT álláspontja szerint ezzel a menedzsment megsértette a Munka törvénykönyve egyes bekezdéseit.
A bíróság ezzel szemben az elsőfokú döntésben azt állítja, hogy a Mt. csak az előzetes adatközlés, a tájékoztatás és konzultáció kezdeményezését, illetve annak folytatását írja elő, de az ezekkel összefüggő részletszabályokat nem határozza meg pontosan. Így az első fokon eljáró bíróság szerint a cég eljárása szabályos volt.
Az ÜT fellebbezett a döntés ellen, mert véleményük szerint az eljáró bíróság nem vette figyelembe a munkaügyi konzultáció, mint jogintézmény célját. Mivel állami tulajdonban lévő vállalatról van szó, az ÜT szerint közvetlenül alkalmazandó az Európai Tanács irányelve a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről. Ugyanígy alkalmazni kell az Európai Parlament és a Tanács irányelvét az Európai Közösség munkavállalóinak tájékoztatása és a velük folytatott konzultáció általános keretének létrehozásáról is az ÜT szerint. Ezek alapján - még ha a bíróság szerint a magyar Munka törvénykönyvének rendelkezései nem is alkalmazhatóak megfelelően a konkrét gyakorlatban - egyértelmű, hogy a munkáltatónak minden olyan információt meg kell adnia az üzemi tanács részére, amely konstruktív javaslatok tételéhez, az érdemi konzultációhoz szükséges - fogalmaznak.