Csökken a lakosság "Közérzet Indexe"
Kisebbségi kormányzás társadalmi támogatottság nélkül
A Forsense és a Századvég közös választáskutatási programjának áprilisi adatfelvétele szerint 21 pontra csökkent a lakosság Közérzet Indexe. Ez minden eddiginél alacsonyabb, s jól érzékelteti, hogy a kormányválság milyen mértékben nyomja rá bélyegét az általános közhangulatra.
2008.05.08 06:35ma.huA változás leginkább annak köszönhető, hogy az ismeretlen pártpreferenciájúak közérzet indexe a korábbi 30 pont körüli értékről 25 pont alá zuhant, miközben a két nagy párt szavazóinak osztályzatai is enyhe csökkenést mutatnak.
A pártválasztással kapcsolatban felmérésünkből kiderül az is, hogy a népszavazási kampány aktivizáló hatásának lecsengésével párhuzamosan újból csökkent a magukat biztos szavazónak mondók aránya, a pártválasztóké ugyanakkor gyakorlatilag nem változott.
A két nagy párt támogatottsága közti jelentős különbség tovább nőtt, jelenleg a megkérdezettek 32%-a szavazna a Fideszre, míg 10% választaná az MSZP-t. A teljes felnőtt lakosságot tekintve mind az MDF, mind az SZDSZ támogatottsága 2%-ot tesz ki. A biztos szavazó és pártot is választó emberek körében 69%-a voksolna a Fideszre, ha vasárnap választásokat rendeznének, 19% pedig az MSZP-re, az MDF éppen hogy elérné a parlamenti küszöböt 5%-kal, míg az SZDSZ némileg elmaradna attól (4%).
A Fidesz támogatottságának erősödése abban az esetben is látszik, ha öt opció közül választhatják ki a megkérdezettek, hogy mi volna a legjobb megoldás. A Fidesz számára kedvező két opció együttes támogatottsága 5 pontos emelkedés után jelenleg 33% a teljes mintán belül.
Az MSZP-nél ez 23%, ami 4 százalékpontos emelkedésről tanúskodik. A nem létező ötödik lehetőség, a jelenlegi pártoktól független harmadik erő támogatottsága változatlanul kb. egyharmados. Az áprilisi felmérésben már a megkérdezettek többsége (55%) támogatná a kormány leváltását, s csupán feleannyian (28%) voksolnak a kormány megtartására, márciusban kisebb volt a két alternatíva közti különbség.
Kapcsolódó írások:
- Gyurcsány teoretikus felvetésként beszélt a kormány lemondásáról
- Fidesz: a kormánynak nincs hitele a piacon
- Ahol lehet, rendeletekkel szabályozna a kisebbségi kormány
- A kormány nem húzza ki 2010-ig - állítja a szociológus
- Fidesz-KDNP: parlamenti felhatalmazás nélküli kormányzás kezdődik
- Nem hisz a kisebbségi kormányzásban a távozó gazdasági miniszter