Lehetetlen az elnök menesztése?
Kihirdették a népszavazásról szóló törvényt Romániában
Románia elnökét csak akkor lehet meneszteni, ha ezt a választási névjegyzékben szereplő polgárok több mint fele megszavazza - egyebek között ezt is kimondja a népszavazások megszervezéséről szóló romániai törvény, amelyet Traian Basescu román államfő kihirdetett, és ezzel érvénybe lépett.
2012.04.10 11:11MTIA Basescu kihirdette a túlélését biztosító törvényt című írásában a Cotidianul rámutat: a mostani törvénymódosítással szinte lehetetlenné vált az elnök menesztése. A lap szerint manapság kétséges, hogy egy-egy voksoláson egyáltalán részt vesz-e a választásra jogosultak fele, ráadásul aligha képzelhető el, hogy mindannyian egyformán szavazzanak.
Traian Basescunak 2014-ig szól a mandátuma. Novemberben azonban parlamenti választásokat rendeznek Romániában, és a hatalom átvételére készülő ellenzék már közölte: első dolga lesz, hogy felfüggessze az államfőt. Mivel Romániában közvetlenül választják az elnököt, menesztéséről is a választók dönthetnek, ezért az államfő felfüggesztése esetén népszavazást kell kiírni.
Nehéz leváltani az elnököt című cikkében az Evenimentul Zilei újságírója rámutat, hogy a mostani törvénymódosítás tulajdonképpen visszatérés a 2007 előtti szabályozáshoz. A parlament 2007-ben felfüggesztette hivatalából Traian Basescut, és - Nicolae Vacaroiu akkori szenátusi elnök ideiglenes államfői megbízatása idején - úgy módosította a népszavazásról szóló törvényt, hogy a román államfő akkor is leváltható, ha az e témában kiírt népszavazáson az urnáknál megjelentek (és nem a szavazásra jogosultak) többsége támogatja az indítványt. Akkor a voksolók háromnegyede (mintegy hatmillió ember) azonban kiállt Basescu mellett, vagyis nemmel szavazott az indítványra.
Dan Voiculescu, az ellenzéki Konzervatív Párt (PC) alapítója hasztalan próbálkozásnak nevezte, hogy a kormánypártok a népszavazási törvény szigorításával próbálják megvédeni Basescut. Szerinte az új parlamenti többség a választások után újabb törvénymódosítással ismét elhárítja majd az elnök eltávolítását nehezítő akadályt. "Basescut kevesebb mint 5 millió szavazattal választották meg, nyilvánvaló visszaélés, hogy most 9 millió voksra van szükség a leváltásához" - kommentálta a törvénymódosítást Voiculescu.
Az államelnök menesztéséről szóló szigorítás csak márciusban, a képviselőházi szavazás előtt került a törvénybe. A 2009-ben megindított jogszabály-módosítás eredeti célja az volt, hogy 20 napos határidőt szabjon a parlamentnek a népszavazási kezdeményezések véleményezésére. 2009 őszén ugyanis a második mandátumára pályázó Traian Basescu a választási kampány idején kezdeményezett népszavazást arról, hogy Románia térjen át az egykamarás parlamentre, és a honatyák számát 300 főre korlátozzák. A parlament az akkori szabályozás értelmében azzal is megakadályozhatta volna a referendumot, hogy nem véleményezi időben a kezdeményezést. A Boc-kabinet akkor sürgősségi kormányrendeletet hozott arról, hogy az államfő 20 nap után akár parlamenti véleményezés nélkül is kiírhassa a népszavazást. Ezt a sürgősségi rendeletet kellett később a parlamentnek is megvitatnia, és így született meg a most kihirdetett új jogszabály, amely a parlamentnek 20 napos határidőt szab egy referendum véleményezésére.
A jogszabály megőrzi a korábbi érvényességi küszöböt: Romániában egy népszavazás érvényességéhez a választók legalább felének az urnák elé kell járulnia. A szigorú feltételnek az utóbbi két évtizedben csak két népszavazás felelt meg: az alkotmánymódosításról rendezett 2003-as referendum, valamint a parlament karcsúsításáról szóló, Traian Basescu által kezdeményezett 2009-es népszavazás.