Összecsapnak az érvek

Fővárosi Közgyűlés - A BKV megmenekül, Károlyi "emigrál"

Megkezdte hétfői rendkívüli ülését a Fővárosi Közgyűlés. A testület a napirendet 20 igen, 8 nem szavazat és 3 tartózkodás mellett fogadta el.

2012.03.26 10:10MTI

Visszavásárolják a Fővárosi Vízműveket

Mandátumot adott a Fővárosi Közgyűlés Tarlós István főpolgármesternek a Fővárosi Vízművek kisebbségi részvénycsomagjának visszavásárlásáról szóló megállapodás megkötésére a hétfői rendkívüli ülésen.

Megadta a főváros a Károlyi-szobor elszállításához szükséges hozzájárulást

Tulajdonosi hozzájárulást adott a Fővárosi Közgyűlés a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához.

A határozatot a Fidesz-KDNP és a Jobbik 21 igen, valamint az MSZP és az LMP 11 nem szavazatával fogadták el a hétfői ülésen.    

Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően. A siófoki képviselő-testület az idén február 23-án már hozott elvi döntést a szobor befogadásáról, annak elhelyezéséről azonban még dönteniük kell. A tervek szerint a szobor a vasútállomás előtti Millennium parkban áll majd.     Az emlékművet csak a siófoki döntés után lehet a városba szállítani. Emellett a két érintett önkormányzatnak haszonkölcsön-szerződést is kötnie kell, amely a térítésmentes átadást tartalmazza.    

Varga Imre Kossuth-díjas szobrászművész Károlyi Mihályt ábrázoló alkotása 1975-ben, a politikus születésének 100. évfordulója alkalmából készült. A mintegy négy és fél méteres fém ívek alatt szürke gránitlapokon a volt köztársasági elnök körülbelül két és fél méter magas bronzfigurája áll. Az alkotás a fővárosi önkormányzat tulajdona, annak a vagyonnyilvántartás szerinti értéke 22,6 millió forint.

DK: elfogadhatatlan és megdöbbentő Károlyi Mihály szobrának tervezett eltávolítása

Elfogadhatatlan és megdöbbentő cselekedetnek nevezte Károlyi Mihály szobrának tervezett eltávolítását a Kossuth térről hétfői, fővárosi sajtótájékoztatóján Bauer Tamás, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke.

Mint elmondta: a Parlament épületénél olyan magyarok szobrai állnak, akik emigrációra kényszerültek. Emlékeztetett rá, hogy Károlyi Mihály, az első magyar köztársasági elnök mellett Kossuth Lajosnak és II. Rákóczi Ferencnek is külföldre kellett menekülnie a magyarországi önkényuralom elől.
   
A Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén tulajdonosi hozzájárulást adott a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában az alkotás Siófokon történő felállításához. Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukcióhoz kötődően.
   
Ezt megelőzően a tervezett döntés ellen az LMP és az MSZP is tiltakozott.
   
Bauer Tamás a városházi ülésterem előtt tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: a földosztó Károlyi Mihálynak a Horthy- és a Rákosi-rendszer elől is emigrálnia kellett.  Álláspontja szerint azok tartják Károlyit árulónak, akik "a háború hívei" és a társadalmi igazságosság, valamint a köztársaság helyett az önkényuralmi berendezkedést támogatják.
  
Megfogalmazása szerint a Károlyi-szobor eltávolítása a Fidesz ilyen törekvéseit szimbolizálja, ezért e döntés ellen minden magyar demokratának tiltakoznia kell.
   
A hétfői sajtótájékoztatón Vitányi Iván független országgyűlési képviselő, a DK tiszteletbeli elnöke azt mondta, hogy a legnagyobb tisztelettel kell emlékezni azokra, akik a társadalom igazi felemelkedését akarták. A Parlament előtti tér arra való, hogy megjelenjenek ott azok, akik ezt képviselték - köztük Károlyi Mihály.
   
Vitányi Iván hangsúlyozta, hogy Károlyi Mihály ellenezte a háborút, amely Magyarországot a pusztulásba vitte 1914 után. Mint elmondta: az első magyar köztársaság kikiáltásával a demokrácia irányába indult volna az ország, ám ezt a történelem, az akkori nemzetközi helyzet és sokan Magyarországon is megakadályozták.
   
A sajtótájékoztatót kérdéseivel és megjegyzéseivel egy rövid időre megzavarta Gonda László, a 2006-os Kossuth téri demonstrációk egyik szervezője.

Elnapolták a kórházak átadásával kapcsolatos döntést

Elnapolta a Fővárosi Közgyűlés a fővárosi fenntartású egészségügyi intézmények állami kézbe adásáról szóló megállapodástervezettel kapcsolatos döntést hétfői, rendkívüli ülésén.

A dokumentum azért került ismét a testület elé, mert a főváros által tavaly december végén szignált háromoldalú megállapodást a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. nem írta alá.     A GYEMSZI március 9-én a fővárosnak egy pontosított változatot juttatott el, amely lényeges elemeiben nem tér el a korábbiaktól. Szentes Tamás egészségügyi főpolgármester-helyettes ugyanakkor jelezte, hogy az intézet kiegészítené az általános jogutódlásról szóló pontot, erről a főváros további tárgyalásokat tart indokoltnak.
   
A GYEMSZI 823 millió 891 ezer forint átutalását várja a fővárostól, ami a városvezetés szerint elfogadhatatlan követelés. A főváros külön megállapodást kötne a megkezdett és január 1-jén folyamatban lévő beruházási, fejlesztési feladatokra vonatkozó kötelezettségvállalásokról, a főváros által az egészségügyi intézményeknek nyújtott visszatérítendő támogatásokról, az állami tulajdonba nem került ingatlanok köréről, valamint a Budapesti Egészségközpont (BEK) Zrt. részvényeiről.     Tarlós István főpolgármester a napirend vitájában jelezte, hogy célszerű ellenőrizni az átadás-átvételben érintett ingatlanok jegyzékét, amit az egészségügyi bizottságnak javasolt. Mint indokolta, sem a fővárosnak, sem az államnak nem érdeke, hogy később esetleg kiderüljön, hogy jogszabályba ütközhet egyes épületek átadása.
   
Jelezte: annak ellenére kéri a napirend elnapolását, hogy a vonatkozó határozat hiányában a főváros mulasztásos törvénysértést követ el. Az elnapolást egyhangúlag támogatták a képviselők.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. Visszavásárolják a Fővárosi Vízműveket

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.