Nem követtek el bűncselekményt az aktivisták?
Az LMP nem kér a közkegyelemből
Az LMP nem kér a közkegyelemből, mert úgy látja, a párt politikusai és aktivistái nem követtek el bűncselekményt, amikor tavaly december 23-án a Parlament bejárataihoz láncolták magukat.
2012.02.17 14:45MTIÍgy kommentálta Szabó Tímea képviselő azt, hogy pénteken fideszes és KDNP-s képviselők indítványaként az Országgyűlés elé került az a törvényjavaslat, amelynek elfogadásával a Ház közkegyelmet adna azoknak, akik ellen az LMP által meghirdetett demonstrációban való részvételük miatt büntetőeljárás indult.
Az előterjesztők a javaslat indoklásában azt írják: a parlament méltányosnak tartja, hogy az egyes sarkalatos törvények elfogadása ellen maguk leláncolásával demonstráló, és emiatt büntetőeljárás hatálya alá került személyekkel szemben közkegyelmet gyakoroljon a törvényhozás. Az alaptörvény elfogadását ugyanis olyan kiemelkedő történelmi eseménynek tekinti a Ház, amely indokolja "az alaptörvényből fakadó jogosultságok gyakorlása ellen" még a személyi szabadság megsértése bűntettével, vagy szabálysértés elkövetésével tüntető személyekkel szemben is e méltányosságot - olvasható az indoklásban.
Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának LMP-s alelnöke viszont azt a meggyőződésüket hangoztatta, hogy sem politikusaik sem aktivistáik nem követtek el bűncselekményt a 2011. december 23-i akció során. Véleménye szerint ebben az ügyben abszurd a személyi szabadság korlátozásáról beszélni, ezért úgy gondolja, hogy az eljárást bűncselekmény hiányában kellene megszüntetni. "A közkegyelem, mint eszköz csak nagyon kivételes esetekben alkalmazható a büntetőjogban, ez pedig nem az az eset" - értékelte.
Szabó Tímea szerint a büntetőeljárás "politikai megrendelésre indult, lukra futott és most a kormány egy amnesztiával igyekszik elkenni" az ügyet. Egyúttal hangsúlyozta, hogy nem értenek egyet a javaslattal, de a közkegyelemről jogilag nem lehet lemondani.
A képviselő nem tartja véletlennek, hogy a javaslat általános vitáját - a napirendi javaslat szerint - kedden az utolsó napirendi pontként, várhatóan késő este folytatják majd le. "A kormány egyértelműen megpróbálja elzárni a nyilvánosságot ettől a vitától" - mondta a képviselő, aki hozzátette, kezdeményezni fogják, hogy a javaslatot korábbi időpontban tárgyalják.