Rábólintottak a miniszter-jelöltekre
Három új szakállamtitkár a miniszterelnöki kabinetben
Négy posztra három új szakállamtitkárt nevez ki május 1-jétől a miniszterelnök - jelentette be Budai Bernadett kormányszóvivő keddi budapesti tájékoztatóján.
2008.04.29 17:48MTIMint elhangzott, Kisfaludy Zoltán személyügyi államtitkár a miniszterelnök kabinetfőnökének helyettese lesz, szakállamtitkári pozícióban. Helyére Makszin Péter kerül, aki jelenleg a személyügyi államtitkárság jövedelem- és juttatási rendszer fejlesztési programiroda vezetője. Banai Károly, aki eddig kül- és biztonságpolitikai főtanácsadóként dolgozott a miniszterelnök mellett, a terület szakállamtitkáraként folytatja munkáját.
A kormányszóvivő elmondta, hogy Tarcsi Gyula, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium eddigi szakállamtitkára a Miniszterelnöki Hivatal igazgatási szakállamtitkára lesz. Budai Bernadett az MTI kérdésére közölte: a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület államtitkáraival kapcsolatban még nem született döntés.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a Magyar Televízióban azt mondta: Németh Imrének és Kolber Istvánnak is szán feladatot, de erről nem árult el több részletet.
Igen Szűcs Erika miniszteri kinevezésére
Az Országgyűlés oktatási bizottságának többsége - az SZDSZ-es Sándor Klárát is beleértve - támogatta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszterré történő kinevezését keddi ülésén, személyeskedésektől sem mentes vita után.
A fideszes képviselők a politikus életútja s szakmai tapasztalatlansága miatt elutasították jelölését. A jelöltet a bizottság 13 igen és 8 nem szavazat mellett találta alkalmasnak a posztra. Szűcs Erika a meghallgatáson azt mondta: Magyarország számára a felemelkedés legalapvetőbb pillére a képzés és az oktatás. Hozzátette: jóval több embert kell jóval magasabb képzési színvonalra eljuttatni.
Problémának nevezte, hogy az álláskeresők 40-50 százaléka csupán nyolc általános iskolai végzettséggel bír. Kitért arra is, hogy napjainkban a képzés iránti érdeklődés eltolódott a felsőoktatás felé, s a középfokú végzettséget nyújtó képzések társadalmi presztízse jelentősen csökkent, a képzőrendszer rossz állapotba került. Szakképző intézményekbe elsősorban a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok küldik gyermekeiket - mondta a miniszterjelölt.
Az ülésen több ellenzéki képviselő a jelölt életútját bírálta; Pósán László (Fidesz) méltatlannak nevezte miniszterré jelölését. Képviselőtársával, Révész Máriusszal együtt arról beszélt, hogy a leendő miniszter annak az ETL vállalatnak volt felügyelő-bizottsági tagja, amely ellen később eljárás indult. Felrótták neki azt is, hogy a Rákóczi Regionális Fejlesztési Bank, amelynek korábban vezérigazgatója volt, csődbe ment.
Szűcs Erika válaszában elmondta, hogy felügyelő-bizottsági tagnak akkor kérték fel, amikor már bankvezető volt. Amikor kiderült, hogy gondok vannak a vállalat körül, lemondott fb-tagságáról. A bankot - mint mondta - 96 márciusától 99 január végéig vezette. Őszinte sajnálatának adott hangot amiatt, ami a távozása után bekövetkezett, s amiatt, hogy politikai rövidlátás miatt nem sikerült megmenteni a pénzintézetet.
Szavainak alátámasztására írásos dokumentumokat ajánlott fel, egyben bocsánatkérésre szólította fel a fideszes képviselőket. Szabó Zoltán (MSZP) bizottsági elnök szerint világosan kiderült, hogy két olyan ügyről faggatták a leendő minisztert, amelyben a büntetőeljárás során kiderült, hogy vagy nem történt bűncselekmény, vagy nincs köze hozzá a leendő miniszternek.
A hangnemért a bizottság nevében elnézést kért. A szakképzés kapcsán Pálinkás József (Fidesz) a tervezett konkrét intézkedéseket hiányolta. Szűcs Erika azt mondta, hogy először szeretné áttekinteni az elődei tevékenységét. Ugyanakkor azt ígérte, hogy ellenőrzi az egyes intézkedésekhez rendelt forrásokat. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a tanulószerződésekről a visszajelzések pozitívak.
Székely Tamás: vissza kell állítani az egészségügy presztízsét
Támogatta Székely Tamás egészségügyi miniszteri kinevezését az Országgyűlés szakbizottsága keddi, budapesti ülésén; a miniszterjelölt meghallgatásán azt mondta: vissza kell állítani az egészségügy presztízsét, a megingott bizalmat. A képviselők - miután meghallgatták a jelöltet - 13 MSZP-s és SZDSZ-es igen, 9 nem szavazattal és egy tartózkodással szavaztak Székely Tamás kinevezése mellett. Székely Tamás, aki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatói székét cseréli a miniszterire, elmondta: vissza kell állítani az egészségügy presztízsét, a megingott bizalmat.
Mindezen túl pontos, érthető jogszabályok kellenek, és a rendeletek alkalmazásához időt kell hagyni. Mint mondta, folytatni kell a megkezdett népegészségügyi programokat, és a Nemzeti Fejlesztési Terv forrásait mihamarabb és maximálisan fel kell használni. Székely Tamás hozzátette azt is, hogy jelölése a miniszteri posztra eddigi szakmai munkájának köszönhető, bár azzal is tisztában van, hogy miniszternek lenni politikai szerepvállalást is jelent.
Mint fogalmazott, szakmai felvetésekre szakmai kérdéseket fog adni, és úgy gondolja, csökkenteni kell az egészségügy átpolitizáltságát. A miniszterjelölt szerint az egészségügybe befolyó pénzeket szigorúan az egészségügyre kell fordítani, felül kell vizsgálni a teljesítményvolumen-korlát (tvk) rendszerét és a területi ellátási kötelezettséget is. Az előbbi kapcsán úgy fogalmazott: a tvk-t az ellátási területek nagyságához és a feladatokhoz kell igazítani.
Az egészségügyi tárca leendő vezetője fontosnak nevezte a szorosabb kapcsolattartást a szakmai és a betegszervezetekkel. Biztosítási alapon szervezett, kockázatközösségen nyugvó rendszerre van szükség - mondta. Több képviselő is azt firtatta, hogy mi a véleménye a jelenleg hatályos egészségbiztosítási törvényről. Székely Tamás úgy válaszolt: a törvényt végig kell gondolni, és többféle megoldás lehetséges arra nézve, "mi legyen a jogszabály sorsa"; az erre vonatkozó döntést minél hamarabb meg kell hozni.
A 22 pénztár vezérigazgatóinak kinevezése kapcsán szintén azt mondta: "ezt a kérdéskört is sürgősen rendezni kell". Mikola István (Fidesz) bizottsági alelnök azon kérdésére, hogy mennyire fog együttműködni miniszterként a parlament szakbizottságával, a miniszterjelölt úgy válaszolt: mindenképpen szeretne a bizottságra támaszkodni, és számít a kölcsönös segítségnyújtásra a közös munkában.
A bizottsági szavazást megelőzően Csáky András az MDF képviseletében előrebocsátotta, hogy tartózkodni fog a szavazásnál, de a jelöltet felkészültnek tartja. Béki Gabriella (SZDSZ) "szerencsés választásnak" tartja Székely Tamás jelölését a posztra, hiszen konszenzuskereső szakemberről van szó.
Nagy Kálmán, a KDNP országgyűlési képviselője közölte: a jelöltre nemmel szavaz, mert pártja alapvetően nem ért egyet a kormány politikájával, azonban a KDNP minden jobbító szándékot támogatni fog a jövőben - tette hozzá. Nagy Kálmán azt kérte Székely Tamástól, álljon ellen az ágazatból történő pénzkivonásnak.
Mikola István (Fidesz) pozitívnak értékelte, hogy a jelölt az aprólékos szakmai munkát helyezi előtérbe, azonban hiányolta a stratégiai gondolatokat. Hozzátette: elismerik a jelölt felkészültségét, de ebben a helyzetben nem tudják őt támogatni.
Schvarcz Tibor, a bizottság szocialista alelnöke szerint új hangnem, új stílus, új módszer jelenik meg az egészségügyben Székely Tamás személyében, amelyet az MSZP maximálisan támogatni tud.
Kapcsolódó írások:
- Gyurcsány szerint kiváló emberek vállaltak tárcavezetést a kormányban
- Gyurcsány: ha a parlamenti többség úgy dönt, leválthatja a kormányt
- Az SZDSZ feltételekkel támogatná a kormányátalakítást
- Szili: kérdés, hogy a kormányátalakítás hogyan szolgálja a reformokat
- Die Presse: Szánalmas kormányfő, felelőtlen ellenzéki vezető