Több szakvizsga plusz pénzt jelent
Aláírták a háziorvosok finanszírozásáról szóló megállapodást
Aláírták az alapellátó orvosok finanszírozásáról szóló megállapodást, az új rendszer hétmilliárd forint többletforrást igényel - mondta Székely Tamás, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója.
2008.04.29 17:11MTIA Magyar Orvosi Kamara elnöke az elmúlt öt év legjelentősebb ágazati megállapodásának nevezte a mostanit. A Fidesz szerint örvendetes, hogy visszakerültek az alapellátásba a korábban elvont források. Székely Tamás hangsúlyozta: nem kompenzációról van szó, hanem egy új finanszírozási rendszer első lépéséről. Az átalakítás egyik eleme, hogy minden egyes jogviszony-ellenőrzésért 50 forintot kapna a háziorvos, ezzel a díjjal ismerik el az ellenőrzés tárgyi feltételeit.
Továbbá pluszpénz jár azért, ha az háziorvos több szakvizsgával rendelkezik, itt a szakmai szorzók rendszerét dolgozták át - ismertette. Az orvosok fix díjait is módosítják annak figyelembe vételével, hogy egy praxishoz hányan tartoznak, egy vagy több helyen rendel-e a doktor, illetve milyen "adottságai" vannak az egyes praxisoknak - mondta Székely Tamás.
Ezek az intézkedések 7 milliárd forint többletet jelentenek, amelyet az Egészségbiztosítási Alapon belüli átcsoportosításból biztosítanak. Az átalakításokhoz jogszabály-módosításokra van szükség, ám ha ezeket "zökkenők nélkül átvezetik", már májusban többletpénzhez juthatnak az orvosok, de Székely Tamás közlése szerint a legkésőbb júniusban. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: az elmúlt öt év legjelentősebb ágazati megállapodása a mostani.
Ezzel az új finanszírozási rendszerrel megközelítőleg 150-160 ezer forint pluszbevételhez jutnak a praxisok - tette hozzá. A tárgyalások során arra törekedtek, hogy legalább annyi pénz jelenjen meg az orvosoknál az új finanszírozási szisztéma nyomán, amennyi a vizitdíjból származott - közölte. A pluszpénzt áprilisig visszamenőleg kapják meg az orvosok.
Pesti Imre, a Fidesz szakpolitikusa keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: az elmúlt öt évben jelentős forráskivonás történt az egészségügyből, amit kamarai nyomás nélkül is vissza kellett volna adni. Ugyanakkor hangsúlyozta: örvendetes, hogy visszakerültek a korábban elvont források, mert enélkül működésképtelen lett volna az alapellátás. A képviselő kiemelte: ezzel a döntéssel kiderült, hogy mégis van pénz az alapellátás finanszírozására, miközben a népszavazás után a miniszterelnök azt mondta, nincs honnan pótolni a vizitdíj miatt kiesett összeget.
Pesti Imre értékelése szerint az orvosi kamara, illetve az ellenzéki politikusok sikere, hogy mégis sikerült rávenniük a kormányt, ne hagyják ellehetetlenülni az alapellátást. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök két hete bízta meg Székely Tamást azzal, hogy haladéktalanul kezdjen egyeztetéseket az alapellátásban dolgozók finanszírozásáról, majd a kormányfő felhatalmazta az OEP főigazgatóját, hogy írja alá a létrejött megállapodást. A kormányfő hétfőn jelentette be, hogy Székely Tamást jelöli egészségügyi miniszternek.