"Kincstári optimizmus" Kóka bizakodása
Ha megerősödik, az SZDSZ nem lép újra koalícióra
Az MTI-nek nyilatkozó politológusok szerint ha megerősödik az SZDSZ, akkor az új koalíció helyett az előrehozott választások megtartása és az ellenzékben maradás is inkább érdekük lehet a liberálisoknak.
2008.04.29 06:38MTIAbban Gyulai Attila, a Political Capital elemzője és Kiszelly Zoltán is egyetértett, hogy ha megerősödik az SZDSZ, akkor inkább érdeke lehet a pártnak az előrehozott választások megtartása, mint az új koalíció megalakítása. Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakértője viszont úgy vélte, hogy ebben az esetben inkább ellenzékben maradnának a liberálisok.
Gyulai Attila kiemelte: ha ellenzékben megerősödik az SZDSZ, akkor nincs érv arra, hogy visszatérjen a párt a koalícióba. Ha a párt támogatottsága nő, akkor nagyobb eséllyel mondanak igent az előrehozott választásokra, mint az új koalícióra. Ha az SZDSZ-nek hat-nyolc hónap alatt sikerül összeszednie magát, akkor elképzelhető, hogy több párttal együtt az előrehozott választásokat szorgalmazza majd - mutatott rá.
Az elemző kiemelte: mostantól kezdve minden lépés arról szól a liberálisoknál, hogy megerősítsék a párt támogatottságát. Kiszelly Zoltán szerint "kincstári optimizmus" Kóka János SZDSZ-elnök bizakodása, miszerint sikerül növelni pártja támogatottságát - eddig ugyanis - emlékeztetett a politológus - mindegyik liberális vezető azt mondta, hogy 6-8 százalékra emeli a pártra szavazók arányát. Ugyanakkor elképzelhető, hogy az SZDSZ megerősödik, de nem 6-8 hónap alatt - tette hozzá.
A politológus szerint a megerősödő SZDSZ először valószínűleg egy Gyurcsány Ferenc nélküli koalíciót ajánlana az MSZP-nek, ha azonban ez nem megy, akkor jöhet az előrehozott választás. Mráz Ágoston Sámuel szerint sem mondhat most mást Kóka János, csak azt, hogy az SZDSZ növelni fogja a támogatottságát. A pártnak azonban nagyon komoly küzdelmet kell folytatnia az öt százalékos parlamenti küszöb eléréséért, például meg kellene vívnia az MDF-fel a bejutást jelentő szavazatokért - tette hozzá.
A politológus úgy vélte: ha megerősödne az SZDSZ, az igazolná a mostani döntése helyességét. Így a koalícióba való visszalépés, vagy az előrehozott választások helyett valószínűleg kitartana az ellenzéki pozíció mellett. Az SZDSZ-nek ugyanis komoly vereséget jelentene, ha a párt segítené hatalomra a Fideszt az előrehozott választások kikényszerítésével - mutatott rá a szakember. Kóka János a párt vasárnapi küldöttgyűlésén azt hangsúlyozta, hat-nyolc hónapon belül mindenképpen olyan állapotban kell lennie a pártnak, hogy legyen reális esélye a parlamentbe jutásra.
Ma három-négy százalék körül van az SZDSZ, ez a két-háromszázezres törzsszavazói bázisnak köszönhető. Hétfői parlamenti felszólalásában pedig a pártelnök azt hangsúlyozta, hogy az SZDSZ konstruktív ellenzéki szerepre készül, kész az egyeztetésre valamennyi párttal és nem célja a kisebbségi szocialista kormány megbuktatása.
Kapcsolódó írások:
- Az SZDSZ feltételekkel támogatná a kormányátalakítást
- A koalíciós szakítás az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is jót tehet
- Az SZDSZ kilép a koalícióból
- Az MSZP-választmány tovább egyeztet az SZDSZ-szel
- Horn: új helyzetet teremt az SZDSZ kilépése
- Az SZDSZ vonja vissza delegáltjait az állami pozíciókból!
- Kóka János: az SZDSZ-ben sok energia felszabadult