Döntenek az új frakcióvezető személyéről is
Két napon át tanácskozik az LMP
Megkezdődött az LMP kétnapos kongresszusa Budapesten, amelynek során a résztvevők többek között az új frakcióvezető személyéről és a párt szövetségesi politikájáról is döntenek.
2012.01.28 12:23MTIAz esemény a stratégiaalkotással kezdődik - ezen belül döntenek a párt szövetségesi politikájáról is - amelynek során vitaindítót mond Schiffer András. A volt frakcióvezetőt a párt kérte fel, hogy ossza meg a szövetségi politikáról vallott álláspontját a résztvevőkkel.
A résztvevők ezután szavaznak arról, hogy a parlamenti mandátumáról a hónap elején lemondó Kaufer Virág helyére Szél Bernadett választmányi szóvivőt vagy Hajdu Máriát, az LMP országos politikai tanácsának elnökségi tagját jelöljék. A szavazás előtt a két aspiránsnak lehetősége lesz beszédet mondani, illetve felelniük kell a kongresszusi tagok kérdéseire.
Szombaton utolsó napirendi pontként döntenek az LMP szervezetfejlesztéséről. Itt két elképzelés versenyez egymással. Az első az elmúlt év tapasztalatai alapján korrekciókat hajtana végre a működő regionális küldötti rendszeren. A másik felvetés beterjesztői azt javasolják, hogy az európai zöldpártok mintájára válasszanak két társelnököt.
A vasárnapi forgatókönyv szerint először az LMP 2012. évi költségvetését fogadják el, ezután döntenek az új frakcióvezetőről. A frakcióvezető-jelölt vagy jelöltek személye csak vasárnap dől el hivatalosan, mert a kongresszus ideje alatt a képviselőcsoport is ülésezik, és ekkor szavazzák meg, hogy kit vagy kiket állítanának a posztról lemondó Schiffer András helyére. Az ülésen már a szombaton megválasztott új képviselő is részt vesz majd.
A jelölt (vagy ha a képviselőcsoport több embert is javasol, a jelöltek) nyilvános bemutatkozása után a kongresszus szavazással fejezi ki véleményét, a frakció pedig ennek alapján választja meg hivatalosan az új vezetőjét.

Esélylatolgatás: az LMP ugyanaz a párt marad, markánsabb arcéllel
Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes szerint bárhogyan dönt is a Lehet Más a Politika kétnapos kongresszusa, a párt alapvetően ugyanaz a párt marad, Vágó Gábor szóvivő szerint pedig markánsabb lesz az LMP arcéle.
Karácsony Gergely szerint az LMP kétnapos budapesti kongresszusán olyan bölcs döntések születnek majd, amelyekkel a párt egésze azonosulni tud. A frakcióvezető-helyettes a rendezvény előtt azt is mondta: pártjukon nagy a nyomás, mert sokan gondolják úgy, hogy az LMP meghatározó szereplője a magyar politikának, és "ennek a friss szervezetnek szoknia kell ezt a terhet" - fogalmazott. Hozzátette: most értek meg arra, hogy megfeleljenek ennek "a nagy politikai kihívásnak". Ezért kerülhetett sor a lemondásokra is, de nem gondolja, hogy ezek a döntések a párt politikáját érintenék. Hangot adott annak a meglátásának is, hogy biztos abban, akik eddig az LMP-ben dolgoztak, ezentúl is folytatják munkájukat a közös célok érdekében.
Hangsúlyozta, abban nincs vita a párton belül, hogy az LMP önállóan készül a 2014-es parlamenti választásra, és abban sem, hogy azt a politikai víziót, amelyre szövetkeztek minél nagyobb hatékonysággal tudják keresztülvinni. "Minden más döntés taktikai kérdés. Ezek fontosak, de nem gondolom, hogy az LPM egy másik párt lesz, bárhogyan döntünk". Végül leszögezte, hogy a változások során rendezik belső konfliktusaikat, és megerősítik a belső szolidaritást, ami hatékonyabbá teszi a pártot.
Az ellenzéki kerekasztallal kapcsolatban szólnak érvek a bemenetel és a kinnmaradás mellett is - felelte Karácsony Gergely egy, az ellenzéki pártokkal, mozgalmakkal történő esetleges együttműködést firtató kérdésre.
Az LMP kongresszusa több olyan kérdésben is határozni fog, amelyek jóval markánsabbá teszik majd a párt politikáját, politikai arcélét - mondta Vágó Gábor. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a politikai stratégia kérdésében "leverünk olyan cövekeket, amelyek mindenki számára világossá teszik azt az utat, amelyet az LMP fog bejárni".
A stratégiaalkotás során nem csupán a riválisokhoz való viszonyt akarják meghatározni, hanem terítékre kerül az "LMP missziója is" - tette hozzá.
Kitért arra is, hogy több megoldás is elképzelhető. Az egyik szerint csak a 2014-es választások előtt kell dönteni ebben a kérdésben. Egy másik felvetés azt szorgalmazza, hogy most mondják ki: "a jelenlegi, hiteltelen parlamenti pártokkal az LMP nem tud együttműködni". A harmadik nézet szerint a "narancsuralmi rendszer" összefogásra kényszeríti az ellenzéki erőket, egy negyedik pedig azt mondaná ki, hogy nagykoalíciónak kellene az országot "kirángatni abból a gödörből, ahová Orbán Viktor, illetve Matolcsy György taszította".
Utóbbiról azt mondta, hogy az nem a Fidesszel való szövetségről szólna, hanem arról, hogy ha 2014-ig létrejön egy új jobbközép erő, "akkor talán velük".
Megjegyezte, hogy bár nem hívták meg őket az ellenzéki kerekasztalba, a sajtóhírekből látják, hogy számítanak rájuk, ezért ebben a kérdésében is döntést kell hozniuk. Akár a bázisdemokrácia hatékonyabbá tétele, akár a társelnöki rendszer mellett döntenek, a párt működése mindenképpen hatékonyabbá válik - hangsúlyozta Vágó Gábor.
"Ha a képviselőcsoport bizalma meggyőző, hogy elfogadnának frakcióvezetőnek, akkor ennek a bizalomnak meg kell felelni" - válaszolta egy kérdésre Jávor Benedek, a frakcióelnökség tagja, hozzátéve, hogy ez a kérdés még nyitott, mert a képviselőcsoport csak vasárnap tesz javaslatot Schiffer András utódjának személyére.
A folyamatosan érkező delegáltak és résztvevők között kisebbségben maradtak a rendezvénynek helyet adó józsefvárosi hotel lakói, akiknek a beszélgető, nyilatkozó vagy regisztráló párttagok és az újságírók között kellett átvágniuk.
A delegáltak egy XVII. kongresszus feliratú lyukas fémkorongot, úgynevezett "LMP-petákot" kaptak. Ezt a szervezők egyrészt emléknek szánják, másrészt aki fel akar szólalni, az egy petákért egy percnyi hozzászólást kérhet. A szervezők hozzátették, hogy a párttagok átadhatják egymásnak a petákjaik, hogy azok a társaik, akik mondanivalóját fontosnak érzik, hosszabban szólhassanak hozzá.
Feltűnést keltett három Veszprém megyei delegált, aki "Tisztán, egyedül" feliratú pólóban jelent meg. Egyikük, Gáspár Ferenc azt mondta, hogy az LMP mint önálló pólusképző erő jött létre, és véleménye szerint ebben most sincs vita.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06