SZDSZ: menni kéne
Az SZDSZ kilép a koalícióból
Az SZDSZ április 30-ával kilép a koalícióból, erről vasárnap döntöttek a párt küldöttei a szabad demokraták rendkívüli küldöttgyűlésén Budaörsön. Mások mellett Kóka János pártelnök és Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter is a kilépés mellett érvelt, utóbbi ugyanakkor hangsúlyozta, téved, aki szerint a kilépés gyógyír minden bajra.
2008.04.27 17:37MTIEz történt ma - összefoglaló
A szakítást ellenzők között volt a környezetvédelmi tárca államtitkára, Kovács Kálmán.
A kilépésre 434 küldött szavazott igennel, 53-an nemmel, míg 32-en tartózkodtak. A küldöttek elfogadták a párt alapszabályának módosítását is.
Az SZDSZ küldötteinek elsöprő többsége úgy foglalt állást, hogy nem tudnak ebben a koalícióban maradni és 84 százalékos többséggel az önálló, konstruktív liberális alternatíva mellett döntöttek - mondta Kóka János, a párt elnöke az SZDSZ rendkívüli küldöttgyűlése után tartott sajtótájékoztatóján.
A politikus hozzátette, a békés, "csendes válásban" érdekeltek és nem érdekük a kormány bukása.
Kóka János a szavazás előtti beszédében pártját egy folyamatosan melegített lábosban lévő békához hasonlította, ami nem veszi észre, hogy megfő. Ha a miniszterelnök nem mondja ki, hogy a koalíciós szerződés nem szentírás, nincs egészségügyi reform és adócsökkentés, akkor nem veszik észre, hogy egyre életveszélyesebb a politikai környezet - mondta a pártelnök. Hozzátette, hogy az utolsó pillanatban sikerült kiugraniuk a forró vízből, mert volt bátorságuk ezt megtenni.
A pártelnök kiemelte: a szakítás oka nem az, hogy Horváth Ágnest menesztették, hanem hogy a koalíció már nem működött jól. Az utolsó évben a két párt együtt talán rosszabbul teljesített, mint amire külön-külön képes lett volna - mutatott rá.
Kóka János szerint a kormány teljesítménye gyenge, a koalíció működése, minősége lassan, fokozatosan, lépésről-lépésre kopott el. Magyarország gazdasági értelemben a térség gyenge és sebezhető országa lett.
A pártelnök ugyanakkor hozzátette: a rossz teljesítményben benne van az SZDSZ is, és persze benne van "a minden kritikát alulmúló" ellenzék is.
Kóka János szerint új liberális koalícióra van szükség, az SZDSZ-en belül össze kell fogniuk a politikusoknak. A pártelnök azt mondta, koalíciós együttműködést szeretne kötni Fodor Gáborral.
Folytatni kell a párt szervezeti erősítését és választási kabinetet kell felállítani azért, hogy a következő választáson jól szerepeljen a párt - tette hozzá.
A pártelnök kiemelte: az SZDSZ-nek készülnie kell az előrehozott választásokra.
"Meglehet, hogy már ősszel kiderül, hogy nem tartható, a kisebbségi kormányzás. Ebben az esetben jövő tavasszal előrehozott választások lehetnek. Ezt egyáltalán nem szeretnénk, de készülnünk kell rá" - hangsúlyozta a pártelnök.
Hat-nyolc hónapon belül mindenképpen olyan állapotban kell lennie a pártnak, hogy legyen reális esélye a parlamentbe jutásra - tette hozzá.
A pártelnök rámutatott: hatévnyi kormányzás után át kell szokniuk az ellenzéki habitusra, az SZDSZ konstruktív ellenzéki párt szeretne lenni.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter arról beszélt, hogy a népszavazás igazi kára az volt, hogy elvette a szocialistáktól a "maradék bátorságot" a továbblépéshez. Hozzátette: ez így tovább nem folytatódhat, ezért azt kívánja, hogy az SZDSZ bátran menjen végig az úton, amelyen elindult.
Fodor Gábor is a kilépés mellett érvelt, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy téved, aki szerint a kilépés gyógyír minden bajra.
Az országnak stabil, tevékeny kormányra van szüksége, nem pedig bizonytalan, "gúzsba kötött kisebbségi kormányzásra". Az országnak eredményes koalíciós kormány kell - húzta alá a leköszönő környezetvédelmi miniszter.
Fodor Gábor szerint az SZDSZ előtt ma három lehetőség áll: a feladás, a kiugrás vagy a megújulás.
A politikus úgy gondolja, hogy személyi és tartalmi megújulásra egyaránt szükség van. "Az új vezetés vissza fogja hozni a senki földjéről az SZDSZ-t a magyar politikai térképre" - jelentette ki.
Hosszú távú célnak azt nevezte, hogy az SZDSZ-t erős középpárttá tegyék. A politikus azt várja, hogy a Szabad Demokraták Szövetségéhez csatlakozzanak a jobboldali liberálisok, a szociálliberálisok és a zöld liberálisok is, hogy olyan befogadó, nyitott párttá váljanak, amelynek vezetői képviselik és egyesítik az irányzatokat.
Fodor Gábor kiemelte: vállalja a pártelnökséget, de csak akkor, ha mellé állnak, ha határozott igent mondanak a változásra a júniusi rendkívüli, tisztújító küldöttgyűlésen
Demszky Gábor szerint a pártegység az SZDSZ jövőjének alapvető feltétele, ezért szerinte a két versengő oldalnak meg kell egyeznie. Az új helyzetben a párt is megújulhat - vélte a főpolgármester.
Kovács Kálmán, a környezetvédelmi tárca leköszönő államtitkára ellenezte a koalícióból való kilépést. Szerinte a mostani szavazás már nem a koalícióról szól, hanem június 7-ről, a párt tisztújításáról.
A kilépésről szóló döntésre reagálva Nyakó István, a szocialista párt szóvivője azt mondta, az SZDSZ ma is az MSZP partnere és minden bizonnyal az lesz a jövőben is, ezt nem befolyásolja, hogy a két párt kormányon belül vagy kívül működik együtt.
Az MDF elnöke, Dávid Ibolya szerint a vasárnapi döntés után Gyurcsány Ferencnek bizalmi szavazást kellene kérnie maga ellen hétfőn a parlamentben.
A Fidesz szerint a társadalmi támogatottsága után immár parlamenti többségét is végérvényesen elveszítette a Gyurcsány-kormány - közölte Szijjártó Péter, az ellenzéki párt szóvivője.
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint nem lehet tudni, hogy színjáték-e az, ami az SZDSZ-nél történt vagy valódi döntést hoztak a koalícióból való kilépésről; tart a "kint is vagyok, bent is vagyok" játék - közölte Halász Zsuzsa szóvivő.
[1/4] | ![]() |
|
|