Nem volt eléggé hideg
Mai tüntetés képekben: lengették, égették vagy taposták a zászlókat
Több százan tüntettek a Parlamentnél az ország szuverenitásának védelmében, míg a Jobbik elnöke pártjának szombati demonstrációján az Európai Unióból való kilépés szükségességét hangsúlyozta. Szegeden a kormányt szerették.
2012.01.14 19:20MTIA Parlament előtti parkolót megtöltötte az a több száz ember, aki az Élőlánc Magyarországért szervezésében szombat délután demonstrált az ország szuverenitásának védelmében.
Ertsey Attila, a szervezet elnökségi tagja a rendezvény elején felolvasta azt a felhívást, amelyet személyesen, illetve postán juttatnak el az államfőhöz, a miniszterelnökhöz, az Országgyűlés elnökéhez, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) munkatársaihoz, az Egyesült Államok és a soros uniós elnökséget betöltő Dánia Budapestre akkreditált diplomatáihoz.
A petíciói aláírói kiállnak Magyarország szuverenitása mellett, és felszólítják a magyar kormányt, hogy "nyisson valóságos társadalmi párbeszédet az ország ügyeiről, tegyen lépéseket a közvetlen demokrácia intézményeinek szélesítése felé".
A felhívás bírálja a hitelminősítők lépéseit, az Egyesült Államok külügyminiszterének, az Európai Bizottság elnökének, a francia külügyminiszternek és az Európai Parlament szocialista, zöld és liberális frakciójának nyilatkozatait is.
A szombati demonstráción felszólalt mások mellett Náray-Szabó Gábor akadémikus is, aki szerint támogatni kell a nemzeti megújhodás programját, még akkor is, ha a kormányzat követett el hibákat. A Professzorok Batthyány Körének szóvivője úgy véli, hogy a kormányon lévők "túl nagy erővel léptek fel a gyengékkel szemben, illetve túl sok frontot nyitottak az erősekkel szemben".
Az Élőlánc Magyarországért által szervezett El a kezekkel Magyarországtól! elnevezésű demonstráció békésen zajlott le.
Jobbik-demonstráció - Vona: ki kell lépni az unióból
Az Európai Unióból való kilépés szükségességét hangsúlyozta a Jobbik elnöke pártjának szombati demonstrációján, amelyet az Európai Bizottság magyarországi képviseletének épülete elé szerveztek. A rendezvény résztvevői a színpadon egy uniós zászlót is elégettek.
Vona Gábor hadüzenetnek nevezte José Manuel Barroso szerdai levelét, amellyel szavai szerint az Európai Bizottság Magyarország függetlenségét sértette meg. Vona Gábor hangsúlyozta: népszavazáson kell dönteni az ország unióból való kilépéséről.
Szavai után a tömeg Lépjünk ki! és a Vesszen Trianon jelszavakat skandálta.
Vona Gábor szerint az Európai Bizottság a szerdai levelével egy földön fekvő országba rúgott bele. Mint mondta, a bizottság három törvény módosítását, valamint a költségvetés változtatását kéri az országtól, ezzel azt várja: "mondjunk le függetlenségünkről", és "szorítsuk meg a magyar népet".
Vona Gábor, hangsúlyozva, hogy nem az Orbán-kormányt védi, azt üzente Európának: "sem a függetlenségünkből, sem a hazánkból, sem a földünkből többet nektek nem adunk".
A Jobbik elnöke képmutatónak nevezte az Európai Bizottság elnökét, és feltette a kérdést: Barroso miért nem írt levelet akkor, "amikor az országot rablók privatizáció útján széthordták", amikor "a bankjaik devizahitel csapdába kergették az embereket" vagy amikor "kiderült, hogy az egyik miniszterelnökünk pufajkás, a másik D-209-es, a harmadik pedig komplett idióta".
"Gyarmat lettünk" - mondta felszólalásában Szegedi Csanád európai parlamenti képviselő. Szerinte "Magyarországot megszállták", ehhez pedig nem kellett más, mint a rendszerváltó elit, amely jelenleg is a parlamentben ül, a patkó mindkét oldalán.
A politikus azt mondta: az Európai Unió vagy az IMF nem megszorítani, hanem megfojtani akarja az országot.
Mint több szónok is hangoztatta, az utcát vissza kell vennie a Jobbiknak azoktól, akik az utóbbi időben méltatlanul demonstrálnak ott. A másik két ellenzéki párt megmozdulásaira utalva Vona Gábor kijelentette: "a legközelebbi tüntetésükön ott leszünk mi is".
A rendezvény végén Novák Előd, a Jobbik alelnöke a színpadra szólította Murányi Leventét, akit 56-os szabadságharcosként mutatott be. A két férfi együtt gyújtotta meg és égette el az Európai Unió zászlaját, amelyet közben öngyújtóba való benzinnel locsoltak.
A tüntetésen a résztvevők a Káplár utca és a Pengő utca között megtöltötték a Lövőház utcát.
Sokan jobbikos, hatvannégy vármegyés és nemzetiszínű zászlóval érkeztek a rendezvényre, és több embernél is uniós zászló volt, amelyre a "nem" szót festették.
A tüntetésen több, hasonló katonai fekete öltözéket és bakancsot viselő csoport is jelen volt. A rendezvény szervezői bejelentették: a demonstráción megjelent az Új Magyar Gárda, a Magyar Nemzeti Gárda és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület.
A demonstrációt a rendőrség biztosította.
A kormány melletti szimpátiafelvonulást tartottak Szegeden
A kormány melletti szimpátiafelvonulást tartottak szombat délután Szegeden; a demonstráción - amelyre a szomszédos településekről és a Délvidékről is érkeztek résztvevők - Csurka István mondott beszédet.
Az ország függetlensége, az alaptörvény védelme és a kormány intézkedéseinek támogatása érdekében a Magyar Megmaradás Közössége, a Polgári Körök és a Szegedi Gondolkodó Magyarok Közössége által szervezett tüntetés kezdetén az összegyűlt emberek nemzetiszínű és árpádsávos zászlókat lengetve, transzparenseikkel vonultak a Dugonics térről a Klauzál térre. A táblákon a környező települések neve mellett többek között a "Demokrácia = A többség akarata", "Magyarország a magyaroké", "Szabadság vagy hitel!", "Az ijesztgetés bolsevik stratégia" jelszavak voltak olvashatók.
A Kossuth-szobornál mintegy ötszáz fős hallgatóság előtt a szervezők nevében beszédet mondott Kovács László, a hódmezővásárhelyi, valamint Dobák Lászlóné, a Csongrád megyei közgyűlés fideszes tagja és Csurka István, a MIÉP elnöke.
Csurka István - aki, mint mondta, kórházi kezelését megszakítva érkezett Szegedre - kijelentette, a demonstráció célja, hogy megerősítsék a magyar kormányt és miniszterelnökét, Orbán Viktort.
Hangsúlyozta, "Magyarországot soha nem látott agresszió fenyegeti, Magyarországot nem magyar országgá akarják változtatni". Csurka István szerint a tömeg, a magyar keresztény akarat erejével kell elérni, hogy "erőszakkal, példátlan galád nemzetközi összefogással" ne lehessen letéríteni az országot a törvényes kétharmados hatalom útjáról, "visszalökve egy olyan állapotba, ahol minden az idegeneké".
Kapcsolódó írások:
- Ki megy majd? - Matolcsy vagy Orbán?
- Mi történt az Operánál? - Vizsgálódik az ORFK
- Tudósítás képekben: rengetegen utálták az Operánál Orbánt
- Átrajzolja a közösségi közlekedést az Operaház előtti demonstráció
- Szembesítik Orbánt saját veszélyességével
- Tüntettek a manilai melegek
- Tilos a hétvégi demonstráció Gyöngyöspatán
- Szakszervezeti demonstráció: a legtöbb helyszínen véget ért
- Sorra dőlnek be a LIGA-demonstrációk a szmog miatt
- Hallgattak a jó szóra - leállt két helyen a demonstráció