Fel sem merült, hogy nem igaz...
Valóban veszélyben lennének a bankbetétek?
Január első hetében máris sokadszor mondott csődöt a Fidesz kommunikációja, de nem szerepelt valami fényesen az MSZP sem, ugyanis rajtuk ragadt a vád, hogy felelős politikushoz nem igazán illő módon bankcsőddel riogatnak. De lehet-e bármi alapja ennek a riogatásnak, vagy politikai célzatú félelemkeltésről van szó?
2012.01.07 11:35sabater - ma.huMerengjünk el először picit azon a kérdésen, hogy mégis milyen ország az, ahol a miniszterelnöknek teljesen komolyan meg kell válaszolnia azt a kérdést, hogy zárolja-e a kormány a bankbetéteket, 2012-ben, az Európai Unió tagjaként. Fordítsuk magyarra: a kormánnyal szemben felmerülhetnek olyan vádak, amelyek szerint fogják az emberek megkeresett, munkával megtakarított pénzét, szó szerint ellopják valamiféle válságra hivatkozva, egy részét pályázatokon odaítélik a Közgépnek, másik részét pedig mondjuk államadósság-csökkentésre használják.
Ezek a vádak természetesen – illetve nem is annyira természetesen – igaztalanok, legalábbis annak tűnnek. Nyilvánvaló, hogy a kormány előbb vesz el a legszegényebbektől még újabb 5-10 ezer forintokat, mint hogy a banki megtakarításokhoz hozzányúljon, amiben persze van is logika, hiszen a magántulajdon védelme alkotmányos jog volna. A „volna” szócska (nem az egészségügyi államtitkárról beszélünk) minket is zavar a végén, no de a magánnyugdíj-pénztári megtakarítások államosítása – finom kifejezés ez a kártérítés nélküli elvételre – egészen pontosan azt jelzi, hogy a kormány tesz a magántulajdon védelmére, ellenzéke gyenge, a független intézményekben pedig kellőképp hajlékony gerincű emberek ülnek ahhoz, hogy ne képezzenek ellensúlyt.
A kormánynak tehát az elméleti lehetősége meglenne a bankbetétek zárolására, és ez önmagában is több mint probléma. Ez a demokrácia nevű dolog pontosan arról szólna, hogy kétharmad ide, kétharmad oda, vannak dolgok, amiket nem lehet megtenni, mert a jogszerűtlen törvényjavaslatokat elkaszálja a köztársasági elnök, majd leveri az Alkotmánybíróság, és ha így is sikerül katasztrofálisan kormányozni, akkor négy év múlva akkora kokit adnak az emberek a kormánypártok vezetőjének, hogy a fal adja a másikat. Más kérdés, hogy egy olyan országban, ahol Schmitt Pál a köztársasági elnök, Bihari Mihály és Pokol Béla pedig alkotmánybírók, az „ellensúly” és „demokratikus kontroll” kifejezéseket ideje lenne kihúzni a szótárból. A választási rendszer demokráciára gyakorolt negatív hatásairól pedig korábban már megemlékeztünk.
Az MSZP január 16-ára összehívná az országgyűlés rendkívüli ülését
Az MSZP kezdeményezte az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását január 16-ára azzal a céllal, hogy "törvény erejével garantálják" a bankbetétek biztonságát - közölte az ellenzéki párt gazdasági ügyekért felelős frakcióvezető-helyettese szombati budapesti sajtótájékoztatóján.
Vissza a bankbetétekhez: álláspontunk szerint az MSZP valóban riogatott, de nem követett el bődületes hibát, és különösen nem veszélyeztette a magyar gazdaság állapotát. A szocialisták ugyanis a fenti bizonytalan helyzetre reagáltak, igaz, rossz időzítéssel, jogszabályi garanciát kérve arra, hogy a bankbetétek biztonságba maradnak. Ami, valljuk be, a fent leírtak tekintetében egyáltalán nem tűnik ostobaságnak. Azt szeretnék elfogadtatni a Fidesszel, hogy a kormánypárt kötelezze magát a bankbetétek állami felhasználásának (ellopásának) tilalmára. Ami persze jogilag hülyeség, hiszen egy kétharmados törvényt kétharmaddal bármikor felül lehet írni, politikailag azonban korántsem: ugyanis a Fidesz minden eddiginél durvábban köpné szembe magát, ha azt követően nyúlná le a megtakarításokat, hogy ennek ellenkezőjét öntötte jogszabályba. De persze – ismételjük – ilyen terv nincs.
Ugyanez viszont nem biztos, hogy elmondható a jegybank devizatartalékairól, amelyek felhasználása szintén katasztrófával fenyegetne. Az tehát tény, hogy a Fidesz (akkor sem írjuk le az állandó jelzőt) gazdaságpolitikájában nem egy hatástalan, antidemokratikus, és a korábbi évekhez képest elképzelhetetlen eszközt felhasznált már. Ezen kívül azonban egyetlen jel sem mutat abba az irányba, hogy a bankbetéteket félteni kéne a kormánytól – hacsak átvitt értelemben, a forint romlása miatt nem. Azaz kormánynak és ellenzéknek egyszerre tenne jót, ha lehiggadnának, mert jelenleg más sem hiányzik az országnak, mint néhány kellemetlen rémhír terjedése.
Más kérdés, hogy ha jól emlékszünk, senki nem nevette ki az MSZP-t, de még Gyurcsányékat (!) sem, amikor a bankbetétek biztonsága felől kezdtek érdeklődni. Ami nemcsak a baloldalt, de a kormányt is minősíti. Sőt, őket talán kicsit jobban. Magánvagyont lenyúló kormányt ugyanis nem láttunk még 2010 előtt, gátlástalan ellenzéket viszont igen. Éppen az előző ciklusban.