"Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel!"

Aggódik az ENSZ a magyar menekültügy miatt

Aggodalmának adott hangot a magyar menekültüggyel kapcsolatban az ENSZ illetékes szervezetének egy bécsi képviselője.

2012.01.04 09:37MTI

"A rendelkezésünkre álló tények nyugtalanítóak" - fogalmazott Christoph Pinter az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) bécsi irodájának vezetője a Der Standard című napilapnak. Hozzátette, hogy folyamatban van egy részletes jelentés készítése.
   
A cikk szerint egy éve, a menekültügyi törvény tavaly decemberi módosítása óta Magyarországon gyakrabban zárják be a menedékkérőket. Aki illegálisan lépi át a határt, azt a rendőrség őrizetbe veszi, akkor is, ha azonnal menekült státusért folyamodik. Az őrizet gyakran a kérelem befogadása után is érvényes marad, akár egy éven át is.
   
Az UNHCR munkatársa rámutatott: a genfi menekültjogi egyezmény 31. cikke arra kötelezi az államokat, hogy jogosulatlan beutazás vagy tartózkodás miatt ne szabjanak ki büntetést menekültekre. Pinter szerint ez a rendelkezés a szabadságvesztés tilalmát is magában foglalja.
   
Noha kiskorúakat a magyar törvény értelmében nem szabad bebörtönözni, a 18 év feletti, illetve alatti életkort gyakran ránézésre állapítják meg - áll a cikkben. Az UNHCR visszaélésekről is értesült. Mindez azokra a menedékkérőkre is vonatkozik, akiket az Európai Unió II. Dublini Egyezménye alapján küldenek vissza Ausztriából Magyarországra - tette hozzá Pinter.
   
A Der Standard úgy tudja, az UNCHR az osztrák menekültügyi törvényszéket már tavaly októberben tájékoztatta a magyarországi helyzetről. A lap a birtokába került levél alapján azt írta, hogy az ENSZ-hivatal többek között az őrizetbe vételi gyakorlat, a mostoha fogva tartási körülmények mellett arra is felhívta az osztrákok figyelmét, hogy fennáll a Szerbiába való visszatoloncolás veszélye. Magyarország biztonságos harmadik országnak tekinti Szerbiát. Az ENSZ illetékese ezzel nem ért egyet - áll a cikkben. "Szerbiában jelenleg ideiglenes menekültügyi hivatal működik, két rendőr munkatárssal" - fogalmazott.
   
Az osztrák szövetségi bűnügyi hivatal igazgatója, Franz Land a lap kérdésére méltatta a Magyarországgal és Szerbiával folytatott együttműködést.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.