A párt szerint a diplomácia sem változott

A Jobbik nem érzi a nemzetpolitikai fordulatot

A Jobbik szerint az elmúlt évben a nemzetpolitika és a diplomácia területén sem történt meg az a fordulat, amelyet a kormány korábban beígért.

2012.01.03 15:06MTI

Szávay István, a párt országgyűlési képviselője kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, az Orbán-kabinet elődei eszközeit, vagyis a párbeszéd és a jószomszédi viszony ápolását alkalmazza a környező országokkal történő kapcsolattartásában, ahelyett, hogy nyomásgyakorlással, kemény fellépéssel állna ki az ottani magyar közösségek érdekei mellett. Szerinte a határon túli magyarok így továbbra sem tudhatnak maguk mögött védelmező, támogató, a jogaikért minden körülmények között kiálló anyaországot.
   
Az elmúlt év legjelentősebb nemzetpolitikai eseményének az egyszerűsített honosítást nevezte, amelyet elmondása alapján a Jobbik is támogat, megvalósítását ugyanakkor már kifogásolhatónak tartja. Szávay István szerint ugyanis a honosítási kérelmek ügyintézése mára annyira lelassult a nem megfelelő magyarországi támogatás, illetve ügyintézés miatt, hogy a most igénylők akár egy évet is várhatnak állampolgárságuk kézhezvételére. A Jobbik ezért a honosítás rendszerének átgondolását, illetve az erre rendelkezésre álló források növelését kéri - fűzte hozzá.
   
Az ellenzéki politikus kritizálta a Bethlen Gábor Alap működését is, amelynek esetében szerinte felmerül a politikai alapon történő pénzosztás gyanúja. Közölte, a következő hetekben ezért az alap valamennyi támogatási szerződését átvizsgálják.
   
Szávay István a kormánypártok szemére vetette: úgy kíván konszenzust kialakítani a nemzetpolitikában, hogy közben nincsenek tekintettek az ellenzékre, de szerinte sokszor még az érintettekre sem.
   
A határon túli magyarság helyzetére kitérve elmondta, Felvidéken a legnehezebb a helyzet, ahol - az új jobbközép kormány ígéretei ellenére - továbbra is hatályban van a magyarokat sújtó nyelvtörvény, illetve az egyszerűsített honosításra válaszul hozott szlovák állampolgársági törvény.
   
Szólt arrról is, hogy Kárpátalján továbbra sincs előrelépés a magyar nyelvű oktatás és érettségi kérdésében, míg Erdélyben egyebek mellett Székelyföld autonómiája ügyében sem sikerült eredményeket elérni. Szávay István a kormány hibájának nevezte, hogy a délvidéki magyarság kollektív bűnösségét kimondó törvény visszavonásán kívül nem kért semmit Szerbia európai uniós csatlakozásának támogatásáért. Mint mondta, a szerb diplomácia "ügyes és dörzsölt balkáni módszerekkel" átvert minket, miközben a Vajdaságban felerősödőben vannak a magyarokat érő etnikai támadások.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.