A finn példa bátorító
Gyurcsány: bátorítóak a finn reformok eredményei
Bátorítóak Magyarország számára a finn reformok, mert azt mutatják, hogy az átalakításoknak öt-hét év alatt megvan az eredményük. Erről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök azt követően beszélt, hogy találkozott finn partnerével, Matti Vanhanennel kedden Budapesten.
2008.04.22 15:23MTIA finn példa valóban bátorító. Azt mutatja, hogy a reformok eredményeire nem kell emberöltőket várni - fogalmazott Gyurcsány Ferenc a távirati iroda kérdésére, sajtótájékoztatón. A kormányfő kiemelte: el kell fogadni, hogy a reformok nem maguktól indulnak meg, hanem befektetések árán. Mint mondta, Magyarországon a mai igények egy részéről le kell mondani annak érdekében, hogy több jusson oktatásra, kutatásra és fejlesztésre, infrastruktúra-építésre.
Gyurcsány Ferenc szerint úgy kell őrizni a szociális biztonságot és a nyugalmat, hogy közben az ember hozzányúl egy-két dologhoz. Leszögezte: az országnak lassan meg kell értenie, hogy nem tud kitérni a változások elől és minél tovább halogatja a szembenézést, annál nagyobb az ár. Matti Vanhanen kiemelte: Finnországban sem volt fájdalommentes a reformfolyamat, de az elmúlt egy évtizedben már széles konszenzus alakult ki az átalakításokról.
Az országban azóta folyamatos a fejlődés. A reformok középpontjában a szaktudás fontossága állt - mondta a kormányfő. A két miniszterelnök egyetértett abban, hogy Finnországnak és Magyarországnak nagyon hasonló az álláspontja az uniós kérdésekről és az Oroszországhoz fűződő viszonyról. Matti Vanhanen szerint a két ország pragmatikus együttműködést szorgalmaz Oroszországgal. Lépésről-lépésre arra törekednek, hogy stratégiai együttműködés legyen Oroszország és az Európai Unió között.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: az együttműködés nemcsak magyar-finn vonatkozásban, hanem a visegrádi négyek és a skandináv országok között is aktív. Az elmúlt időszakban újra nagy hangsúlyt kapott a finnugor együttműködés - hangsúlyozta a kormányfő. Mint elhangzott, Finnország segíti Magyarország 2011-ben esedékes európai uniós elnökségére történő felkészülést.
Százezer eurós alappal 2008. februárja óta diákcsere-program működik Finnország és Magyarország között. A pályázat első nyerteseit a két miniszterelnök is köszöntötte a találkozó után. A hivatalos látogatáson Magyarországon tartózkodó Matti Vanhanen kedden délután ellátogat a komáromi Nokia-gyárba. A finn vállalatok magyarországi befektetéseinek összértéke mintegy egymilliárd eurót tesz ki.
Magyarországon mintegy 170 finn leányvállalat, vegyesvállalat és képviselet működik. A két telekommunikációs cégnek, a Nokiának és az Elcoteqnek több gyára van Magyarországon, a Sanoma Oy (Sanoma Budapest) pedig vezető helyen áll a magazinpiacon. Becslések szerint a finn cégek húszezer magyarnak adnak munkát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06