Az alapelveket folyton megszegi a tagság
Ellentmondásos Fidesz egészségügyi politika
Az egészségügy a népszavazási sikerek ellenére sem számít favorizált szakterületnek a Fideszben - írja az Index.
2008.04.22 09:41VG, Index2006-os választások óta is Mikola István a Fidesz egészségügyi politikájának vezetője, egységes műhely nem jött létre, a Fidesz-központban kinyilatkoztatott alapelveket pedig folyton megszegi a tagság. A Fidesz viszonya az egészségügy magánosításához egyáltalán nem egyértelmű, a párt álláspontja az elmúlt hat évben állandó ellentmondásokkal volt terhes.
Mikola István egészségügyi miniszterként 2001-ben beterjesztette azt a kórháztörvényt, amelyben megfogalmazták, hogy a kórházak közhasznú társasági formában működjenek, alvállalkozóként profitérdekelt vállalkozásokkal is szerződjenek, az orvosok pedig szabadfoglalkozásúként dolgozzanak. A 2002 márciusában életbe lépett jogszabály végrehajtását a hivatalba lépő Medgyessy-kormány 2003 júliusáig felfüggesztette.
A Csehák Judit vezette egészségügyi tárca új törvényt alkotott, azt azonban az Alkotmánybíróság 2003-ben megsemmisítette. Kórházat először a fideszes vezetésű körmendi önkormányzat privatizálta, 2004-ben. A Hospinvest kifizette az intézet 60 milliós adósságát, fejlesztésekbe és a működés racionalizálásába kezdett. Elbocsátani senkit sem kellett, de a dolgozók kikerültek a közalkalmazotti körből. Bebes István, a város fideszes polgármestere viszont évekre kiesett a pártelnök kegyeiből.
Az eredménytelen kórház-privatizációról szóló népszavazás után Orbán és Mikola újra előállt a 2001-es kórháztörvény aktualizált változatával. Ez két alapelvet tartalmazott: a kórházak nonprofit gazdasági társaságokká alakulhatnak, és az egészségügyi dolgozók részvételével kell a működés, illetve a tulajdonlás kérdéseit megoldani. A 2006-os választási kampányban a magántőke-ellenes propaganda odáig ment, hogy a Humán Egészségügyi Magánszolgáltatók Egyesületének és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének közleményben kellett felhívnia a közvélemény figyelmét arra, hogy a magánszolgáltatók munkája, befektetései nélkül Magyarországon nem működne például a művese-ellátás vagy az emlőszűrés.
2006 óta már a fideszes Mezőtúr, Körmend, Tapolca, Eger és Füzesabony kórházának üzemeltetését is magáncégnek adták. Időközben a Fidesz választmánya 2007-ben azt javasolta a fideszes önkormányzatoknak, hogy nonprofit gazdasági társasággá alakítsák intézményeiket. A választmány ugyanakkor arra hívta fel a városvezetők figyelmét, hogy ne menjenek bele a működtetés privatizációjába. Mindeközben Mikola – „a nemzet orvosa” – az Este című műsorban azt mondta, egyik magánbefektető sem ördögtől való.