Együttműködött a hatóságokkal
Aczélos Bundabotrány: valamit elmondott a Haladás-vezér
Együttműködött a hatóságokkal, de a terhére rótt bűncselekményt nem ismerte el Aczél Zoltán, a Haladás Sopron Bank labdarúgócsapatának jelenlegi, a Siófok korábbi vezetőedzője, akit szerdán Székesfehérváron, a Videoton-Haladás Magyar Kupa-mérkőzés után vettek őrizetbe.
2011.12.02 07:12MTIA Nemzeti Nyomozó Iroda épületében tartott csütörtöki kihallgatás után Czeglédy Csaba, a tréner ügyvédje az MTI-nek elmondta: Sütő László és Horváth Gábor is azt állította, hogy Aczélnak a 2009 tavaszán lejátszott Honvéd-Siófok MK- és Zalaegerszeg-Siófok bajnoki mérkőzés előtt pénzt ajánlottak és adtak is. Az edző együttműködött a hatóságokkal, de a terhére rótt bűncselekményt nem ismerte el. "Védencemet a két játékos azzal vádolta, hogy pénzért cserébe úgy állította össze a csapatot, hogy a mérkőzéseken a fogadási csalóknak megfelelő eredmény szülessen" - közölte Czeglédy.
"Aczél Zoltán minden kérdésre válaszolt. A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) péntek reggel kilenc órakor dönt arról, hogy előzetes letartóztatásba helyezi-e, vagy szabadlábon védekezhet-e."
A Központi Nyomozó Főügyészség közleményben számolt be arról, hogy "A. Zoltánnal szemben két rendbeli gazdálkodó szervezet önálló intézkedésre jogosult dolgozója által kötelességszegéssel és üzletszerűen elkövetett vesztegetés bűntette megalapozott gyanúja merült fel". A labdarúgó OTP Bank Ligában szereplő Haladás Sopron Banknál megdöbbenve fogadták, hogy Aczélt előállították.
"Nagyon megdöbbentett, ami történt, de biztos vagyok benne, hogy félreértésről lehet szó, amit reményeim szerint hamarosan tisztáznak - idézte a szombathelyi klub hivatalos honlapja Székely Tibor másodedzőt. - Úgy gondolom, másképp is megoldhatták volna az őrizetbe vételét, nem a nagy nyilvánosság és a saját játékosai előtt kellett volna bilincsbe verniük a nyomozóknak."
"Természetesen nagyon megdöbbentem, nem akartam hinni a fülemnek. Mindenesetre az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, így a tulajdonosok nevében is mondhatom, hogy kiállunk Zoli mellett" - mondta az egyesület honlapjának Tóth Miklós, a Haladás ügyvezetője.
A siófoki meccsekkel összefüggésben Horváth Gábor, Sütő László és Andruskó Attila labdarúgókat, továbbá K. Zsolt FIFA-licences játékosügynököt már korábban őrizetbe vették a Központi Nyomozó Főügyészség munkatársai. Andruskó és Sütő teljes körű, feltáró jellegű beismerő vallomást tett. Utóbbival csütörtökön közös megegyezéssel szerződést bontott jelenlegi klubja, a Vasas-Híd, amelyben az elmúlt fél évben az MTK kölcsönjátékosaként szerepelt.
A beismerő vallomások szerint K. Zsolt a 2009. április 25-én rendezett Siófok-Kaposvár (2-5) bajnokiért 9000 eurót fizetett, amelyen a három játékos osztozott. A mérkőzésen a K. Zsolt által kívánt eredmény született, azaz legalább két góllal kikapott a Siófok. A 2009. május 23-án lejátszott ZTE-Siófok (5-3) bajnoki befolyásolásáért pedig 10 ezer eurót kapott a három labdarúgó K. Zsolttól, amiért szintén legalább két góllal alulmaradt a csapatuk.
A főügyészség gyanúja szerint Aczél a 2009. április 21-én lejátszott Honvéd-Siófok (2-2) Magyar Kupa-elődöntő előtt elfogadta játékosai, Sütő és Horváth ajánlatát, hogy fejenként 3-4000 euró ellenében legalább két góllal elveszítik a mérkőzést.
A tréner ekkor azt ígérte, hogy a mérkőzésen a csapatot ennek megfelelően fogja összeállítani. Az elkövetői kör végül Aczél és játékosai hajlandósága ellenére a mérkőzésre nem tette meg a fogadását, így a megállapodás szerinti jogtalan előny kifizetésére nem került sor. A ZTE-Siófok bajnoki előtt Aczél - a gyanú szerint - szintén elfogadta két játékosa ajánlatát, miszerint 4000 euró ellenében ő is részt vesz a mérkőzés eredményének befolyásolásában.
Aczél tudva arról, hogy a manipulációban játékosként pontosan kik vesznek részt, a mérkőzésen a csapatot ennek megfelelően állította össze és a meccs után átvette a neki ígért 4000 eurót.
Andruskó Attila - aki jelenleg a másodosztályú Kozármisleny játékosa - a Honvéd-Siófok MK-elődöntő előtt kapcsolatba lépett és megállapodott a német bundabotrány központi figurájával is. Az egyezség szerint a labdarúgó eddig be nem azonosított játékostársai segítségével, az általa kért összesen 15-20 ezer euró ellenében a külföldi bűntársai által tervezett fogadásnak megfelelően befolyásolja a mérkőzés eredményét. Tehát Andruskót két irányból is megkeresték e mérkőzés eredményének befolyásolása érdekében.
A bundaügy az MLSZ feljelentése nyomán indult. A NNI 2009 decemberében vesztegetés miatt indított nyomozást, de a közélet tisztasága elleni bűncselekményekhez kapcsolódó hatásköri szabályok idén áprilisban történt módosítására és az ezzel összefüggő szervezeti változások miatt májusban a Legfőbb Ügyészség ügyészi hatáskörbe vonta az ügyet, és a további eljárás folytatására a Központi Nyomozó Főügyészséget jelölte ki, amely a nyomozást az NNI-vel szoros együttműködésben folytatja.