Tévedésben van?

Gyurcsány vezér választásokat vizionál

A Nézőpont Intézet blogján megjelent írás szerint Gyurcsány Ferenc hatalmas tévedésben van, amikor az ellenzék vezéreként pozicionálja önmagát.

2011.11.29 16:41ma.hu

A Facebook-oldalán szombaton közölt írásában Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök kifejti: március 18-ára előre hozott választást tervez a kormánypárt, egyúttal az új választójogi törvény parlamenti vitájának bojkottjára szólított fel.

Mint ahogy azt az MNO.hu-val közös blogjában a Nézőpont Intézet kifejti: a volt kormányfő láthatóan mindent elkövet, hogy a nyilvánosság előtt az ellenzék vezéreként tűnjön fel, bár ez a részéről racionális stratégia.

A választási rendszer reformjára vonatkozó kijelentései és az általa meghirdetett „bojkott-stratégia” azonban három alapvető tévedésen alapul. Kétségtelen, hogy az elmúlt húsz év során nem volt példa előrehozott választásra, viszont a korábbi koalíciós kormányok látszólagos stabilitása kizárólag a konstruktív bizalmatlansági indítvány miatt állt fenn, ami lehetetlenné tette a hivatalban lévő kormány leváltását. Ez a rendszer ugyanakkor érdemben korlátozta a korábbi miniszterelnökök kormányzóképességét, hiszen a koalíciós szakítások után sok esetben a független vagy függetlenné vált képviselők kegyeit kellett keresnie a költségvetési- és adótörvények elfogadásához - írja a szerző.

Az intézet hangsúlyozza, tévedésen alapul az a feltételezés, hogy a tervezett választókerületi beosztás érdemben korlátozná a jelenlegi kormány leváltását. A választási rendszer tervezett átalakítása továbbra is lehetővé teszi a hivatalban lévő kormányok erős, stabil kormányokkal való leváltását, mivel bármely, megfelelő társadalmi támogatottságú párt megszerezheti a kormánytöbbséget - mutatnak rá.

Az elemzésben az olvasható, hogy a választókerületi határok kijelölése minden pártnak kockázatos lehet, hiszen nem biztos, hogy a szavazótáborok egy későbbi választáson is egyben maradnak.

A kormánypárt követné el a legnagyobb hibát, "ha elhitetné magával, hogy a tervezett választási rendszer a kormányzás eredményétől függetlenül bebetonozza a hatalomba" - magyarázzák.

Gyurcsány Ferenc szombaton közölt írásában arra is utalt, hogy a választáson való részvételt esetleg bojkottálni kellene, ez azonban nem lenne racionális lépés, hiszen a Jobbik 2004-es európai parlamenti választási bojkottja is "látványosan kudarcot vallott", a párt akkor elveszítette potenciális szavazóit - vélekednek az elemzésben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.