Kósa szerint már az ötlet is "marhaság"
Nem lesz Budapest megye
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke Tarlós István főpolgármester szavaira reagálva kijelentette: nincs olyan javaslat, amely Budapestet megyének nyilvánítaná.
2011.11.28 18:36MTIA főváros megyévé nyilvánításának lehetőségét firtató újságírói felvetésre Kósa Lajos azt mondta: "ilyen javaslat nincs, nem is lehet, szerintem marhaság is, és ellenezném is. Tehát senki nem akar ilyet csinálni".
A Fidesz alelnöke kifejtette: két típusú önkormányzat létezik, települési és területi. Lehetne azt mondani, hogy a főváros olyan speciális települési önkormányzat, amelyben még további települési önkormányzatok vannak, de ez szerinte a józan ész ellen való lenne, ezért sokkal jobbnak tartja azt a megfogalmazást, hogy a főváros olyan területi önkormányzat, amely települési feladatokat is ellát. "Van főváros, vannak kerületek, senki nem szakít el semmit sem, a rendszer ugyanúgy működik, mint most" - összegezte szavait Debrecen polgármestere.
Azzal kapcsolatban, hogy egyesek szerint "Debrecennek kellene lennie a fővárosnak, és nem Budapestnek", azt mondta, "volt már Debrecen néhányszor főváros, akkor mindig nagy baj volt: először az osztrákok jöttek utána, utána meg a szovjetek. Szerintem most akkora baj nincs, a fővárossal még tartjuk a frontot".
Tarlós István szombaton rendkívüli sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy szerinte kezelhetetlen helyzetet teremtene az az önkormányzati törvényhez készült fideszes módosító javaslat, amely Budapestet megyének nyilvánítaná, a kerületekből pedig huszonhárom független település jönne létre, vagyis Magyarország egységes fővárosa száznegyven év után megszűnne. A főpolgármester aggályát fejezte ki a módosító javaslattal kapcsolatban. Ha ez az elképzelés megvalósul, Budapest csak megyei feladatokat láthatna el, és a kerületeknek jutna valamennyi települési feladat, beleértve a közszolgáltatásokat is - mondta, hozzátéve, hogy ezzel Magyarország legnagyobb városa Debrecen lenne.
Kósa Lajos és több más kormánypárti politikus az önkormányzati törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványának indoklásában azt írta: a főváros kétszintű önkormányzati rendszerében a fővárosi önkormányzat jellegénél fogva a területi önkormányzatok közé sorolandó, azzal, hogy a fővárosi önkormányzat a törvényben szabályozott hatáskörmegosztás szerint a települési önkormányzat feladat- és hatásköreit is elláthatja.
Tarlós: a területi önkormányzat valójában a megye
Tarlós István főpolgármester szerint Kósa Lajos és a társelőterjesztők valóban nem azt írják az önkormányzati törvényhez benyújtott módosító indítványukban, hogy Budapestet megyének nyilvánítanák, hanem azt, hogy területi önkormányzatnak, ami a megye.
A főpolgármester szombaton rendkívüli sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy szerinte kezelhetetlen helyzetet teremtene az az önkormányzati törvényhez készült fideszes módosító javaslat, amely Budapestet megyének nyilvánítaná, a kerületekből pedig huszonhárom független település jönne létre, vagyis Magyarország egységes fővárosa száznegyven év után megszűnne.
Az ezt firtató újságírói felvetésre Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke hétfőn úgy reagált: "ilyen javaslat nincs, nem is lehet, szerintem marhaság is, és ellenezném is. Tehát senki nem akar ilyet csinálni."
Tarlós István azt MTI-nek azt mondta, hogy "Kósa Lajos cáfolata körülbelül annyit jelent, mintha azt állítaná: nem azt mondta, hogy fürdőgatya, hanem azt, hogy férfi fürdőruha, merthogy ennyi a különbség".
Mint kifejtette, az érintett politikusok megfordították a Belügyminisztérium javaslatát, amely úgy szól, hogy Budapest települési önkormányzat, amely ellát területi feladatokat is. Ez a módosító indítványban úgy szerepel: legyen területi önkormányzat, amely elláthat települési feladatokat is - mondta a főpolgármester, hozzátéve, ez éppen azt mondja ki, hogy Budapest nem település.
Ismertette azt is, hogy az erre vonatkozó indítványt "ravaszul" több sorszámon (506., 523., 531.) adták be, a debreceni polgármester mindegyiket aláírta. Kitért arra is, hogy szintén Kósa Lajos jegyzi azt a javaslatot, hogy a több kerületet érintő feladatokat, beruházásokat is vegyék el a fővárostól.
A főpolgármester erre úgy reagált: "hát ez meg attól marhaság - hogy a polgármester szavaival éljek -, mert kapásból mondok néhány olyan fontos, több kerületet érintő beruházást, amely ezt az álláspontot cáfolja". Példaként említette a Széll Kálmán tér rekonstrukcióját, a 4-es metró beruházást, a budai fonódó villamosvonalak projektjét, Budapest gerinccsatornáit és valamennyi hídfelújítást, amelyeket négy-öt-hat kerület kooperációjában kellene befejezni.
A városvezető szólt arról is, hogy érdekelt a Fidesz 2014-es budapesti választási sikerében, így "mindenkit lebeszélne" arról, hogy ezeket a módosító javaslatokat törvényi erőre emelje.