Gasparovic hazatér
Fico keverheti újra a szlovák paklit
Lemondta további külföldi programját Ivan Gasparovic szlovák államfő, s a kormány bukása miatt mihamarabb visszatér Pozsonyba - közölte Marek Trubac elnöki szóvivő.
2011.10.12 11:46MTI Ivan Gasparovic hivatalos látogatáson Indonéziában tartózkodik, ahonnan a Fülöp-szigetekre utazott volna, s az eredeti tervek szerint szombaton kellene visszatérnie Szlovákiába.
Gasparovic azért döntött a külföldi látogatás megszakítása mellett, mert kedden késő este megbukott az Iveta Radicová vezette jobbközép szlovák kormány. A pozsonyi parlament ugyanis nem hagyta jóvá a bizalmi szavazással összekötött voksoláson az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítését.
A bizalmi szavazás összekapcsolását egy adott törvénnyel a szlovák alkotmány lehetővé teszi. Szlovákia az euróövezet utolsó tagállama, amely nem hagyta jóvá a mentőcsomagot.
A négy koalíciós párt közül a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) volt az, amely az EFSF jogköreinek bővítését elutasította, ami végül a kabinet bukásához vezetett. A három további koalíciós párt - Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), Híd - most az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párttal fog tárgyalni a mentőalap támogatásáról.
Robert Fico pártja jelezte: hajlandó támogatni az EFSF elfogadását, de ennek megkéri az árát: a kormány átalakítását.
Miután Radicová kormánya a parlamentben nem kapta meg a bizalmat és megbukott, az államfőnek alkotmányos kötelessége a kormány visszahívása. Várható, hogy az új kormány megalakulásáig Gasparovic a Radicová-kabinetet kéri fel az ügyvivői kormány feladatainak ellátására.
Nagy a valószínűsége annak, hogy a helyzet a kormány átalakításával nem oldódik meg. Miután új többségi kormánykoalíció kialakulása nehezen képzelhető el, a helyi megfigyelők arra számítanak, hogy előre hozott választásra kerül sor. Erről a megoldásról azonban a parlamentnek kell döntenie, mégpedig alkotmányos többséggel. Ez a hatályos szabályok szerint a 150 tagú törvényhozásban 90 szavazatot jelent.
A Smer, amelynek több mint 60 képviselője van a parlamentben, már jelezte, hogy az előre hozott választás híve.
Bugár Béla, a Híd elnöke is úgy nyilatkozott, hogy el tudja képzelni az idő előtti választást. Politikusok és politológusok nyilatkozatai szerint az előre hozott választásra a jövő év elején vagy tavasszal kerülhetne sor. Konkrét tárgyalások erről a témáról azonban még nem voltak.
Berényi: hiba volt a két szavazás összekapcsolása, készülni kell az előre hozott választásra
Berényi József, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke szerint hibázott a pozsonyi kormánykoalíció, amikor az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítéséről szóló szavazást összekapcsolta a kormány iránti bizalmi szavazással.
"Véleményünk szerint hiba volt összekötni a bizalmi szavazást és a mentőöv megszavazását, mert így Robert Fico kezébe adták a megoldást. Hiszen egy bukott kormány elnöke, illetve pártelnökei sokkal kisebb súllyal tárgyalhatnak a legerősebb ellenzéki pártelnökkel, mintha kormánypozícióban volnának" - kommentálta Berényi az Iveta Radicová által vezetett jobbközép kormány bukását szerdán.
A parlamenten kívüli magyar párt elnöke érthetetlennek nevezte, hogy a koalíció összekapcsolta a két szavazást. Aláhúzta: most a dolgok Fico döntésén múlnak, meglátjuk, hogy számára mi a valós igény. "Úgy véljük (Fico), előre hozott választást fog szorgalmazni. Nem hisszük, hogy a jelenlegi kormánykoalícióval való közös kormányzás hosszú távon igazán megoldás lehet. A helyzetből kiindulva inkább egy gyors, előre hozott választás a megoldás, aminek eredménye alapján Fico - pártja mai népszerűségéből kiindulva - egy partnerrel vagy akár partner nélkül is kormányozhat. Valószínűleg ez az igazi érdeke" - fejtette ki Berényi. Ami az MKP-t illeti a pártelnök úgy látja, hogy sürgősen fel kell készülni azt előre hozott parlamenti választásra. "Számunkra, az MKP számára a legfontosabb dolog most az, hogy fel kell készülni egy gyors, előre hozott választásra" - mondta Berényi.
Leszögezte: "Hiteles embereket kell keresnünk az MKP listájára, hogy meg tudjuk szólítani a szlovákiai magyarok jelentős részét és olyan programot kell összeállítanunk, amely markáns, karakteres, figyelembe veszi Dél-Szlovákia gazdasági, társadalmi érdekeit és biztosítja a magyarság megmaradását."
A politikus szerint a kormány bukásának és a koalíciós válságnak van még egy tanulsága is a kisebbségi párt számára.
"Bizonyos szempontból egy precedens értékű esemény is történt, hiszen egy koalíciós párt megmutatta azt is, hogy nem muszáj mindig mindenben mindig egyetérteni, s ha elvi kérdést csinál történetesen egy jelentős kérdésből, akkor ezt az álláspontot következetesen végig is lehet vinni. Ez egy kisebbségi párt számára nagyon fontos tanulság, amit értékelni kell, s így állunk hozzá a következő időszak politizálásához" - magyarázta Berényi a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) pártra célozva.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06