Jövő héttől érkeznek a borítékok
Népszámlálás: a zsidó kötődés "egyéb" kategória
Jövő keddtől péntekig viszik ki a népszámlálás kérdőíveit a számlálóbiztosok a lakosok címére; a borítékban háztartásonként egy lakás- és egy személyi kérdőív szerepel majd. Közben a Mazsihisz továbbra is ellenzi, hogy nemzetiséggé nyilvánítsák a zsidóságot.
2011.09.19 14:21MTIA számlálóbiztosok a borítékokat csak azokra a címekre kézbesítik, amelyek egyértelműek, tehát ahol azonosítható az utca nevén és a házszámon kívül a bérházak, társasházak postaládáin az emelet és az ajtó száma is. A polgárok neve a népszámlálásnál nem számít, hiszen anonim a bevallás. Ennek megfelelően minden címre csak egy borítékot dobnak be, amit ki is lehet tölteni, ha pedig többre van szükség, lehet jelezni a számlálóbiztosnak - hangsúlyozta Virágh Eszter, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) népszámlálási szóvivője.
A bedobandó borítékokon szerepel az adott címre beosztott számlálóbiztos neve, biztosi igazolványának száma, illetve telefonos elérhetősége. Ez utóbbi alapján akár időpontot is tudnak vele egyeztetni a felkeresett címen lakók az adatok bevallásáról.
Október 1-jétől 16-ig lesz lehetőség internetes adatközlésre, a lakáskérdőíven szereplő azonosítókód alapján. Az adatközlés 20-30 percet vesz igénybe, és ha az adott címről minden lakos adatait pontosan közlik, nem keresi fel őket a számlálóbiztos. Ellenkező esetben időpontot egyeztetnek a kérdőív kitöltéséről, ami történhet önbevallásos módszerrel, azaz a lakos vállalhatja, hogy saját maga tölti ki a kérdőíveket, vagy megbeszélhetnek egy konkrét időpontot, amikor alkalmas a válaszadás az adott címen. Arra is van lehetőség, hogy az október 1. utáni személyes találkozón azonnal kitöltik a számlálóbiztos vezetésével az adatlapokat; de ha önkitöltés mellett döntenek, annyi ívet kell kérni, ahányan az adott címen laknak - tette hozzá.
A szóvivő kiemelte: az adatok közlésénél mindig "az adott eszmei időpont" alapján, az október 1-jén 0 órakor fennálló állapotokról kell nyilatkozni. Ha valaki az adatközlés és október 1. közötti időszakban született meg az adott háztartásban, nem szerepel majd a statisztikában, ahogy az időközben, október 1. után megszerzett diploma, állampolgárság megszerzése vagy családi állapotban beállt változás sem.
A mintegy 40 ezer számlálóbiztos egyenként átlag 100-120 címre megy ki, a külterületeken ez a nagyobb távolságok miatt 50-70 címre is csökkenhet. Vannak intézményi számlálókörzetek is, többek között a kollégiumok számítanak annak, de a hajléktalanoknak is külön körzeteik vannak - tette hozzá.
Elmondása szerint amikor a számlálóbiztosok találkoznak a lakókkal, felmutatják igazolványukat, amelyen név és sorszám is lesz. Aki akarja, ezt összevetheti a bedobott borítékon szereplő névvel és sorszámmal - így bizalommal beengedheti a népszámlálót.
A Mazsihisz továbbra is ellenzi, hogy nemzetiséggé nyilvánítsák a zsidóságot
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) továbbra is ellenzi, hogy törvényi szinten nemzetiséggé nyilvánítsák a zsidóságot - közölte a vallási szervezet hétfőn annak kapcsán, hogy több internetes oldalon ennek ellenkezője jelent meg.
Mint írták, a híradásokkal ellentétben a Mazsihisz álláspontja nem változott, továbbra is ellenzi, hogy törvényileg nyilvánítsák nemzetiséggé a zsidóságot; ugyanakkor "támogatja azt, hogy ha valaki úgy érzi, akkor egyénileg zsidó nemzetiségűnek vallhassa magát, mert egy demokráciában mindenki úgy élheti meg a zsidóságát, ahogy szeretné".
Az Én is magyar zsidó vagyok elnevezésű Mazsihisz-kampány azt célozza, hogy a népszámlálás során minél többen vállalják zsidó vallásukat, de ha valaki úgy érzi, hogy zsidó nemzetiségű, akkor arról is nyilatkozzon - tették hozzá.
A zsidó kötődés jelzésére idén a népszámláláskor az "egyéb" kategóriában van lehetőség. A kérdőíven a tizenhárom, törvényben elismert nemzeti és etnikai kisebbségen kívül az a négy közösség szerepel név szerint, amelyről a KSH úgy becsli, a legnépesebbek a fenti tizenhármon kívül Magyarországon. Így került fel a listára az arab, a kínai, az orosz és a vietnámi hovatartozás.
Kapcsolódó írások:
- Hibát találtak a népszámlálási kérdőívben
- Elefántot leltároznak Srí Lankán
- Románia: biztosítják a többnyelvűséget a népszámlálás során
- "Világnépszámlálás": milyen lesz a bolygó 2050-ben?
- Gasparovicot nyugtalanítja a szlovákiai népszámlálás lefolyása
- Hány ember vállalja a magyar nemzetiséget?
- Viták és zavarok a szlovákiai népszámlálás körül