Békés, csendes válás, hangoskodás nélkül
Kóka János: az SZDSZ nem akarta meneszteni Horváth Ágnest
Az SZDSZ-nek nem állt szándékában Horváth Ágnes egészségügyi miniszter menesztése és a tárcacsere sem szerepelt a napirendi pontok között - mondta az SZDSZ elnöke csütörtökön Helsinkiben magyar újságíróknak nyilatkozva.
2008.04.10 17:56MTI"A közös programunkat szerettük volna végrehajtani a kormányban. Az erről szóló szerződést nem mi mondtuk fel, hanem Gyurcsány Ferenc. Értem a miniszterelnök szándékát, tart a kisebbségi kormányzástól és el szeretné hárítani a kialakult helyzet miatti felelősséget. Mindezek mellett nem tartom szerencsésnek a médián keresztüli üzengetést. Váljunk el békésen, csendben és kerüljük a hangos válópert. Az ország stabilitása, kormányozhatósága ezt kívánja" - jelentette ki Kóka János.
A liberális pártelnök Gyurcsány Ferencnek az Index hírportálnak adott interjújára reagált. A kormányfő, az MSZP elnöke ebben azt mondta, hogy Kóka János és Horn Gábor vetette fel elsőként Horváth Ágnes kirúgását. Gyurcsány Ferenc kifejtette: mielőtt március 29-én, szombaton az MSZP országos pártértekezletén bejelentette Horváth Ágnes menesztését, három nappal korábban, március 26-án szerdán, a koalíciós egyeztetést követően Lendvai Ildikó MSZP-frakcióvezető társaságában folytatott megbeszélést Kóka Jánossal és Horn Gábor liberális ügyvivővel. Kóka János csütörtökön Helsinkiben Matti Vanhanen finn miniszterelnökkel tárgyalt.
A liberálisok elnöke kiemelte: Finnországban is éppen minisztercsere zajlik, de a finn miniszterelnök azt mondta - idézte Kóka Vanhanent -, az ő kultúrájukban elképzelhetetlen, hogy koalíciós partnerek egyik miniszterét egyeztetés nélkül menessze. Vanhanen a megbeszélés után kiemelte: az 1990-es évek elején, a Szovjetunió összeomlásakor Finnországban is végre kellett hajtani a nagy strukturális átalakításokat, miközben piacot veszítettek és nőtt a munkanélküliség.
A finn kormányfő emlékeztetett arra, hogy lefaragták az állami kiadásokat, prioritásokat kaptak a kutatással, fejlesztéssel kapcsolatos beruházások, miközben a szociális rendszerhez és az oktatáshoz nem nyúltak. Mint mondta, politikailag nehéz volt végrehajtani az átalakításokat, el is veszítették a következő választást és nyolc éven keresztül ellenzékben politizálták. Vanhanen leszögezte: nehéz volt megértetni a finnekkel az átalakítások szükségességét, de az emberek végül átlátták, hogy ezekre a reformokra szükség van.
Kóka János és Eörsi Mátyás, a parlament európai ügyek bizottságának SZDSZ-es elnöke két nap alatt három európai országot, Romániát, Finnországot és Észtországot látogat meg, hogy tapasztalatokat szerezzen az ott bevezetett gazdasági intézkedésekről és az egykulcsos adóról.