Megütközést keltő Magyarország
Hazánkban újraéledő rasszista és antiszemita uszításokról ír Paul Lendvai
Megütközést keltő Magyarország címmel közölte csütörtöki számában a Der Standard osztrák liberális napilap Paul Lendvai cikkét a Magyarországon újraéledő rasszista és antiszemita uszításokról.
2008.04.10 11:46MTIA magyar származású ismert ausztriai publicista írásában felhívta a figyelmet arra, hogy a tekintélyes európai lapokban az utóbbi időben Magyarországról megjelenő tudósítások középpontjában nem a balliberális kormánykoalíció felbomlása és a fokozódó gazdasági nehézségek állnak, mint inkább az az aggodalom, amelyet a húszas és harmincas évekből ismert, nyíltan rasszista és antiszemita uszítások újraéledése a média egy részében, illetőleg a különféle félkatonai gárdáknak a budapesti Hősök terén és zömmel romák lakta falvakban történő felvonulásai váltanak ki.
Az utóbbiakról magyarázóan megjegyezte, hogy olyan zászlók alatt és olyan egyenruhákban jelennek meg, amelyek a nemzetiszocialista nyilaskereszteseknek a második világháború utolsó hónapjaiban megvalósult rémuralmára emlékeztetnek. Lendvai idézte a Magyar Hírlapban megjelent "hírhedt" Bayer Zsolt-írás néhány kitételét ( a szerzőt Orbán Viktor szűkebb köréhez sorolta, de név szerint nem nevezte meg) és a visszhangokat, köztük Esterházy Péter véleményét, aki Bayer a cikkét "az utóbbi évek messze legundorítóbb írásának" minősítette, magyar értelmiségiek nyílt levelét és Dávid Ibolya "bátor fellépését".
A Der Standard kommentátora szerint a jobboldali-nacionalista támadások egyik fő céltáblája valójában a kiemelkedő katolikus publicista és író, Ungváry Rudolf, akit 1956-ban, még diákként letartóztattak, majd a Kádár-rezsim ideje alatt üldöztek. Az írta róla, hogy egyike azoknak a rendszerváltás előtti polgárjogi harcosoknak, akik ma sem tesznek lakatot a szájukra, és nyíltan elítélik a Fidesz kokettálását a jobboldali-radikális áramlatokkal és a világháború előtti időszak hangnemével.
A szerző utalt arra, hogy hitelt érdemlő becslések szerint a német megszállás ideje alatt Auschwitzban, illetve Budapest utcáin megölt magyar zsidók száma 560 ezerre tehető. Nem csoda hát, hogy a csőcselék masírozása, az európai mérce szerint gyakran durva zsidóellenes hangvétel, a liberális magyarok, sőt külföldi újságírók gyalázása a jobboldali sajtóban, tévécsatornákon és internetes honlapokon félelmet keltenek az üldözöttek gyerekeiben és unokáiban - írta Paul Lendvai.
De valójában nem is a viszonylag kicsi, erőszakra hajló barna tábor a veszélyes, hanem az Orbán körüli politikai jobboldal, s nagyon kevés kivételtől eltekintve a katolikus és a protestáns egyház "finom hallgatása" - jegyezte meg a publicista.
Kapcsolódó írások:
- A Vatikán megerősíti, hogy elutasítja az antiszemitizmust
- Dávid Ibolya szembeszállt a rasszista, antiszemita mocskolódásokkal
- Rasszizmus miatt vádat emelnének a Google ellen
- Átadták a Radnóti Miklós antirasszista díjakat - képek az eseményről
- "Rasszista" és kirekesztő a fővárosi önkormányzat?
- Rasszista és antiszemita megjegyzésekkel blogolt a kerületi ügyész