A parlament megszavazta
Irán: olajügyi miniszter lett a Forradalmi Gárda egyik vezetőjéből
Az iráni parlament jóváhagyta a Forradalmi Gárda egyik magas rangú parancsnokának kinevezését az olajipari minisztérium élére.
2011.08.03 18:53MTIRosztam Kászemi tábornok szerepel az Egyesült Államok, Ausztrália és az Európai Unió szankciós listáján, amelyre a vitatott iráni atomprogrammal gyaníthatóan kapcsolatban álló személyek kerülnek fel. Kászemi ellen nincs érvényben beutazási tilalom, így olajipari miniszterként szabadon utazhat és vehet részt nemzetközi tanácskozásokon.
A parlamentben fölényes többséggel - 216-22 arányban hét tartózkodás mellett - szavazták meg a tábornok kinevezését. Néhányan azonban ellenkezésüknek adtak hangot, mondván, hogy kockázatos lépés még tovább bevonni a Forradalmi Gárdát nem katonai ügyekbe.
"A rendszernek nem áll érdekében a gárdát, mint katonai erőt, integrálni a politikai és a gazdasági hatalomba. A szomszédos országokban a katonatisztek elhatárolódnak a politikától és a hatalomtól, Iránban viszont ennek ellenkezőjét látjuk" - fejtegette Ali Motahari képviselő, akinek felszólalását a keményvonalas honatyák dühödten fogadták. "Halál Amerikára" - üvöltötték többen.
Kászemi tábornok a miniszteri tisztség átvételével egyidejűleg lemond a Forradalmi Gárdában betöltött posztjáról. Ő volt a Forradalmi Gárda ellenőrzése alatt álló legjelentősebb cég, a Hatam al-Anbiá nevű gépipari vállalat vezetője. E cég jelenleg a legjelentősebb vállalkozó az iráni kormányzati projektekben.
Miután 2005-ben Mahmúd Ahmadinezsád - aki maga is a gárdában szolgált - került az államfői tisztségbe, felgyorsult a Forradalmi Gárda "beszivárgása" a civil életbe.
Hatalmas katonai erejének tetejében a Forradalmi Gárda óriási katonai alapú konglomerátummá vált, amely az utóbbi években az élet minden területére kiterjedő gazdasági és politikai hálózatot hozott létre. A gárdához kapcsolódó cégek rendszeresen kapnak busás hasznot hajtó szerződéseket az olaj- és gáziparban, valamint az agrárszektorban.
Autógyáraik és építkezési cégeik vannak, újságokat adnak ki, olajmezőket működtetnek, s egyre inkább befurakodnak a parlamentbe, a gárda némely vezetői tartományi kormányzói és miniszteri posztra kerültek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:27 Elhunyt Ferenc pápa
- 6:40 Kínai áttörés a haditechnikában - újtípusú robbanószert teszteltek élesben
- 22:39 Húsvét - Ferenc pápa: nincs béke a fegyverkezés leállítása nélkül
- 20:37 Brit harci gépek követtek orosz katonai repülőgépeket a NATO keleti határainak közelében
- 18:35 Az Egyesült Államok több városában tüntetéseket tartottak a Trump-adminisztráció politikája ellen
- 16:34 Húsvét után ismét változékonnyá válik az időjárás
- 14:32 Kigyulladt egy folyami hajó Kongóban, sokan életüket vesztették
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06