Az ítélkezési szünetben sincs megállás
Kolompár-per: folytatódik a bizonyítási eljárás
Mátyásné Polereczki Éva tanácsvezető bíró a hétfőre kitűzött tárgyalás megtartását úgy indokolta: a büntetőeljárási törvény július 4-i módosítása érinti a Kolompár Orbán és társai ellen indított pert, ezért a nyári ítélkezési szünetben is folytatódik a bizonyítási eljárás, mivel kiemelt ügyekben nem telhet el két hónapnál hosszabb idő két tárgyalás között.
2011.07.25 15:42MTIA bizonyítási eljárás a tervek szerint szeptember végéig befejeződik, októberben iratismertetésekre kerül sor, majd a vád és a védelem készülhet a perbeszédekre - ismertette a szeptemberben folytatódó per tervezett menetét a tanácsvezető bíró.
A büntetőeljárási törvény és a polgári perrendtartás módosítása értelmében a kiemelt ügyekben az eljárást soron kívül kell lefolytatni, a kiemelt ügyekben eljáró bírákat a határidők betartása érdekében az egyéb munkavégzés alól mentesíthetik, ha azonban a törvényben meghatározott határidőt elmulasztja, szankcióval sújtják.
A hétfői tárgyalási napon Kolompár Orbán lányának tanúkihallgatására került sor a Kecskeméti Városi Bíróságon. Bár a szülei - Kolompár Orbán és felesége - a vádlottak padján ülnek, a tanú nem élt mentességi jogával, és vallomást tett.
Elmondása szerint 2005-től 2007 júniusáig dolgozott szociális asszisztensként az édesapja által vezetett kiskunmajsai cigány érdek-képviseleti szervezetnél. Mint mondta, nem tudott az elsőrendű vádlott által vezetett szervezet pályázatairól és az édesanyja által vezetett gazdasági társaságon keresztül beszerezett eszközökről sem.
A bíróság ezután a tanú elé tárta egy színes fénymásoló beszerzésének adásvételi szerződését, valamint üzembe helyezési jegyzőkönyvét, amelyeken az ő aláírása szerepelt.
A tanú elismerte, hogy a szerződéseken szereplő aláírások tőle származnak. Az érdek-képviseleti szervezet a Kolompár Orbánné vádlott tulajdonában álló ZOR Kft.-től rendelte meg a fénymásolót, és ő az édesanyja nevében írta alá a szállítólevelet, annak ellenére, hogy nem volt meghatalmazva. Elismerte a színes fénymásoló üzembe helyezési jegyzőkönyvének aláírását is, de arra nem emlékezett, hogy a ZOR Kft. pecsétje hogyan került rá a jegyzőkönyvre.
A tanú elmondása szerint édesanyja tulajdonában lévő gazdasági társaság élelmiszer-kereskedéssel foglalkozik, de a kft. tevékenységéről nem mondott konkrétumokat. A perben Kolompár Orbánné nem tett vallomást.
A tárgyalási nap végén az előzetes letartóztatásban lévő Kolompár László másodrendű vádlott védője kérte védencének szabadlábra helyezését, ezt a bíróság elutasította. A másodrendű vádlottat azért vetette őrizetbe a bíróság, mert korábban szabályszerű idézésre nem jelent meg a tárgyaláson, akadályozta a per menetét.
Kolompár Orbán és nyolc társa ellen 2009-ben indult büntetőper, majd újabb vádiratok benyújtása után az eljárásban három ügyet egyesítettek.
Az első vádpontot a budapesti ügyészség nyújtotta be, de képviseletét a Kecskeméti Városi Ügyészség látja el.
A vádirat szerint Kolompár Orbán az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) akkori elnökeként a szervezet pénztárából 5 millió 70 ezer forintot vett fel 2004-ben, majd azzal sajátjaként rendelkezett. Ezért jelentős értékre elkövetett sikkasztás és számviteli fegyelem bűntettével mint tettest vádolja az ügyészség, két alkalmazottat pedig társtettestként.
A második vádpont szerint a Kolompár Orbán vezetésével működő kiskunmajsai cigány érdek-képviseleti szervezet az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól roma munkaerő-piaci szolgáltatóhálózat kialakítására elnyert 13 millió forintos összegből folyósított 7,2 millió forint egy részével valótlan tartalmú számlákkal számolt el. Emiatt a vád jogosulatlan gazdasági előny megszerzése.
A harmadik vádpontban Kolompár Orbánt, az OCÖ elnökét és társait jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, valamint az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértésével vádolja az ügyészség. A vádlottak az Európai Unió foglalkoztatási programját segítő pályázat révén a közösségi költségvetésből 109,1 millió forintot, a hazai költségvetésből 36,4 millió forintot szereztek meg jogosulatlanul, és további 76,5 millió forintot kíséreltek megszerezni.
Kolompár Orbán a bíróság előtt tett vallomásában nem ismerte el büntetőjogi felelősségét, és hangsúlyozta, hogy bűncselekményt sem követett el.
A bizonyítási eljárás szeptemberben folytatódik.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06