Riasztólag hat majd a munka törvénykönyve

A Jobbik szerint a reménytelenség elűzi az embereket az országból

A jobbikos Bertha Szilvia közleményében azt írta: ha hatályba lépnek a munka törvénykönyvének a kormány által tervezett változtatásai, akkor várhatóan tovább fog nőni az országot a kilátástalanság miatt elhagyó tisztességes, dolgozni vágyó és munkájukból megélni akaró emberek száma.

2011.07.22 14:31MTI

A képviselő úgy látja, hogy az országban a munkaerőpiac legnagyobb problémája a versenyszférában lévő munkahelyek alacsony száma.

Ezt nem lehet megoldani a "munka világának rendszertelen, összevissza szabályozásával, a munkavállalók kiszolgáltatottságának fokozásával, a kisgyermekes családok és nyugdíj előtt álló alkalmazottak védelmének megszüntetésével, mesterséges alkalmazási körülmények megteremtésével" - teszi hozzá a politikus.
   
A közleményben hangot ad a Jobbik meggyőződésének, hogy a munkahelyek számának növelése csak a belső, értékteremtő gazdaságot élénkítő politikával, az ország adottságainak megfelelő stratégiai ágazatok újjáélesztésével valósítható meg. Ebbe az irányba azonban a kormány nem tesz valódi, hatékony lépéseket, így várhatóan tovább fog romlani a munkaügyi helyzet - közölte Bertha Szilvia.    

A Pénzcentrum.hu  birtokába került, a munka törvénykönyvének tervezett módosítása szerint kikerülne a jogszabályból az a rendelkezés, amely alapján a munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre.
   
A portál szerint újabb megszorítás a munkavállalóknak, hogy a munkaviszony nem a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének napján, hanem a munkaviszonyt megszüntető nyilatkozat közlésekor szűnne meg a jövőben. Ezért a munkavállalók nyertes per esetén nem kapnák meg a jogerős bírósági határozat hatályba lépése, illetve a felmondás időpontja közötti, törvény szerint őket visszamenőlegesen megillető jövedelmüket. Ehelyett kártérítést kaphatnának, amelynek mértéke legfeljebb 18 havi átlagkeresetük lehetne.
   
Hozzáteszik, hogy a javaslat szűkíti azokat az eseteket, amikor a munkáltatónak vissza kell helyeznie az eredeti munkakörébe a jogellenesen elbocsájtott munkavállalót.

A jövőben csak abban az esetben kell ezt tenni, ha a munkáltató munkaviszonyt megszüntető nyilatkozata az egyenlő bánásmód követelményébe ütközött, illetve ha a munkavállaló munkavállalói - szakszervezeti, üzemi tanácsi - képviselő.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.