A kormányválságért az MSZP és az SZDSZ is felelős
Az emberek előre hozott választást akarnak a közvéleménykutatás szerint
A Századvég és a Forsense április 2. és 4. között kérdőíves kutatást végzett a kirobbant koalíciós válság megítéléséről és lehetséges következményeiről. A megkérdezettek 99 százaléka hallott arról, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felmentette Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, és 62 százalékuk teljes mértékben vagy inkább egyet is értett ezzel a döntéssel.
2008.04.07 07:52Századvég-ForsenseA felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek közel kétharmada egyetért Horváth Ágnes menesztésével, csaknem fele támogatja az SZDSZ reakcióját, vagyis a liberális miniszterek visszahívását, viszont csak 9 százalékuk esetében javított mindez a kisebbik koalíciós párt megítélésén. A válaszadók a válság kirobbantásért Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost, illetve az MSZP-t és az SZDSZ-t egyaránt felelősnek tartják, és relatív többségük szerint a válságra az előre hozott választás lenne a megoldás.
A Századvég és a Forsense kérdıíves kutatást végzett a héten kirobbant koalíciós válság megítéléséről és lehetséges következményeiről. A megkérdezettek 99 százaléka hallott arról, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felmentette Horváth Ágnes egészségügyi minisztert, és 62 százalékuk teljes mértékben vagy inkább egyet is értett ezzel a döntéssel. A népszerőségi rangsorok utolsó helyén álló egészségügyi miniszter elmozdítása tehát a válaszadók közel kétharmadának az egyetértését váltotta ki.
Az ilyen nagyságrendő választói konszenzus mögött az egészségügyi reform szocialista szavazóbázisában tapasztalható elutasítottság is kimutatható: az MSZP-szavazók közül kétszer annyian támogatják a miniszterelnök döntését (49 százalék), mint ahányan ellenzik (24) azt. A Fidesz szavazóinak három negyede (75 százalék), és még a pártválasztásukban bizonytalanok többsége (57) is helyesli a miniszter asszony távozását, az ő körükben is csupán 24 százalékuk van inkább ellene ennek a döntésnek.
Az SZDSZ döntése megosztja a közvéleményt
Erősen megosztja a közvéleményt az SZDSZ azon döntése, hogy Horváth Ágnes leváltása után visszahívja minisztereit a kormányból. Jóllehet a döntés támogatói vannak többen (49 százalék), ám kisebb részük helyesli csak ezt fenntartások nélkül. 35 százalékuk inkább ellenzi, míg minden hatodik megkérdezett (16 százalék) nem tudott vagy nem kívánt állást foglalni a döntéssel kapcsolatban.
A Fidesz szavazóinak kétharmada inkább egyetért az SZDSZ-es miniszterek visszahívásával, az MSZP-szavazók többsége (55 százalék) viszont inkább ellenzi azt. A bizonytalan pártpreferenciájúakat osztja meg leginkább az SZDSZ lépése, 47 százalékuk ellenzi, 39 százalékuk pedig helyesli az SZDSZ döntését.
A válság az SZDSZ-nek nem használt
Az összes megkérdezett 39 százalékának kisebb vagy nagyobb mértékben romlott az SZDSZ-ről alkotott véleménye az utóbbi napok történései hatására, javulásról viszont mindössze 9 százalékuk számolt be. A válaszadók közel felének (49 százalék) nem változott a véleménye, a FIDESZ szavazók fele, a bizonytalan pártválasztásúak 53 százaléka nyilatkozott így.
Az MSZP-szavazók 56 százaléka szemében viszont romlott az SZDSZ megítélése. A számokból az is látható, hogy míg az SZDSZ döntésének magas támogatottsága a koalíció felbomlásában érdekelt Fidesz-szavazóknak köszönhetı, addig a liberális párt negatív megítélése mögött az MSZP-szavazók és a bizonytalanok táborához tartozó baloldali szavazók ítélete húzódik meg. A késıbbiekben derül majd ki, hogy a kisebbik kormánypárt döntése hosszabb távon milyen irányban és mértékben változtatja meg a róla kialakult képet.
[1/2] | ![]() |
|