Államilag garantált hitelfelvétel - vagy nem?

Mutyiztak a szocik? Az IKR Zrt.-nek ment neki most a Budai

Jogosulatlan gazdasági előny megszerzése, tartozás fedezetének elvonása, továbbá hivatali visszaélés elkövetésének gyanúja miatt feljelentést tett az elszámoltatási kormánybiztos a bábolnai IKR Zrt. államilag garantált hitelfelvételével kapcsolatban.

2011.07.12 15:12MTI

A Központi Nyomozó Főügyészségen ismeretlen tettes, illetve tettesek ellen megtett feljelentésről az ügyben május óta vizsgálódó Budai Gyula kedden tájékoztatta a sajtót. Az ügy lényege - mint kifejtette -, hogy az IKR, az egyik legnagyobb hazai agrárpiaci integrátor, amelynek többségi tulajdonosa egy külföldi offshore cég, 2009-ben mintegy hatmilliárd forint hitelt kapott kereskedelmi bankoktól, amelynek megfizetésére a kormány - Gráf József akkori agrár- és Veres János akkori pénzügyminiszter előterjesztésére - készfizető kezességet vállalt ötmilliárd forint erejéig.

Az akkori kabinet határozata azonban az állami érdekek érvényesülését illetően szinte semmilyen többletbiztosítékot nem írt elő - közölte a kormánybiztos, hozzátéve, hogy az IKR a hosszabb távon kedvezőbb kilátásokkal bíró, nyereséges tevékenységeit ki akarja szervezni, és el akarja adni egy cseh gazdasági csoportnak.

Ez, vagyis a tartozás fedezetét biztosító vagyon kiszervezése és értékesítése Budai Gyula szerint jelentős agrárgazdasági kockázatokkal járna, az említett kormányzati kezességvállalás pedig - a hitelek bedőlése esetén - súlyos milliárdokkal terhelné a költségvetést.

Az elszámoltatási kormánybiztos ezért kérte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, hogy ne engedélyezze a kiszervezést, valamint azt is, hogy tekintse át a kezességvállalás megszüntetésének jogi lehetőségeit. Emlékeztetett, hogy a parlament mezőgazdasági bizottságának az elmúlt nyolc év kormányzati visszaéléseit vizsgáló albizottsága is vizsgálódott az ügyében, és - mint írta - a testületi ülésen elhangzottak alapján megállapítható, hogy az állami kezességvállalással biztosított hiteleknek csupán egy részét helyezték ki a termelőkhöz, holott a kezességvállalás célja éppen az integrátori tevékenység támogatása volt.

Budai Gyula azzal zárja, hogy az érintett cég gazdasági átvilágítását végző, korábban Oszkó Péter volt pénzügyminiszter által irányított Deloitte Zrt. - az auditban szereplő egyes adatok bizalmas jellegére hivatkozással - elutasította a birtokában lévő dokumentumok átadását.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.