A RMDSZ Erdélyben tartaná az ottaniakat

A kettős állampolgárság jó, de a legjobb otthon

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke kijelentette: a kettős állampolgárság fontos, de ennél is fontosabb, hogy a romániai magyarság a szülőföldjén maradjon.

2011.07.06 19:31MTI

A politikus az RMDSZ-szel együttműködő Magyar Ifjúsági Értekezlet által szervezett EU-tábor egyik előadásán beszélt a határon túli magyarok kedvezményes honosításáról.
   
Kifejtette: az erdélyi magyarság szülőföldön maradásának célját a magyar kormánynak is ki kell mondania, nem lehet a honosítási kezdeményezésnek az a következménye, hogy Magyarország saját demográfiai problémáit így próbálja megoldani, kiürítve Erdélyt.

Ez utóbbi ugyanis azt jelentené - mondta Kelemen -, hogy a szándék nem volt őszinte, és a baj nagyobb lesz, mint a gesztus értéke. Kelemen szerint a szülőföldön maradás olyan cél, amely meghatározza a közép- és hosszú távú terveket, és ehhez kérik Magyarország támogatását.
   
A kettős állampolgárságról szólva Kelemen elmondta, hogy a kezdeményezést az RMDSZ kezdettől fogva támogatta, a magyar kormány gesztusa pedig jóvátétel a történelmi igazságtalanságokkal szemben. "Nagyon fontos a könnyített honosítás szimbolikus értéke, viszont gyakorlati haszna csekély olyan körülmények között, hogy Románia tagja az Európai Uniónak és a schengeni csatlakozás küszöbén áll.
   
A politikus sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a magyar kormány elutasította az RMDSZ-nek azt a felajánlását, hogy segítene a kedvezményes honosítási eljárás lebonyolításában. Hozzátette: nincs rendben, hogy a magyar kormány megalapította a demokrácia-központokat, Kelemen szerint ezekben pártalapítási munka zajlik.
   
Rámutatott: minden pártalapítási szándék, minden megosztási kísérlet azt a veszélyt hordozza magában, hogy 2012 után parlamenti képviselet nélkül marad a romániai magyarság, amely ki lesz szolgáltatva a mindenkori román parlamenti többségnek.
   
A politikus a Bukarest-Budapest-Brüsszel "tengelyről" is beszélt, amelyre a romániai magyar politika épült az elmúlt évtizedekben. Hangsúlyozta: ez az összeköttetés egységes egészként működik, sem Brüsszel, sem Budapest nem oldja meg egyedül a romániai magyarság napi problémáit. Kiemelte: a romániai magyar politikát elsősorban Romániában kell alakítani a parlamenten, a kormányon és az önkormányzatokon keresztül.

"Ehhez szükségünk van Budapest odafigyelésére, viszont egy dologra nincs, mégpedig arra, hogy diktáljanak, hogy megmondják, mi a jó nekünk" - mondta Kelemen Hunor.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.