Orbán 99,7 százaléka

Vajon mikor lesz kihívója Orbán Viktornak?

Megerősítette pozíciójában a Fidesz elnökségét a párt XXIV. kongresszusa. Az eredményben semmi meglepő nem lehetett, ugyanis az elnöki posztra egyetlen induló jutott, míg a négy alelnökire szintén mindössze négyen pályáztak.

2011.07.05 09:48ma.hu - Polgár Kornél

Egyedi szimbiózis jellemzi Orbán Viktort és a Fideszt. A pártelnöki pozíciót egy rövid időszaktól eltekintve Magyarország jelenlegi miniszterelnöke töltötte be. Első alkalommal – korábban nem elnök vezette a pártot - 1993-ban a Debrecenben megtartott V. kongresszuson választották meg. Pozíciója öt esztendőn keresztül megkérdőjelezhetetlennek számított, mígnem 1998-ban egy győztes országgyűlési választások után kormányt alakítottak. Két évig nem változott az elnök személye, azonban 2000. január 29-én a XII. soron kívüli kongresszus szétválasztotta a pártelnöki és a miniszterelnöki tisztséget, s kimondta, hogy a mindenkori Fidesz-tag miniszterelnök tanácskozási és szavazati joggal részt vehet a párt döntéshozó munkájában.

A Fidesz egy rövid időre Kövér László, majd Pokorni Zoltán vezetése alá került, azonban a vesztes országgyűlési választások után ismét megtörtént a visszarendeződés. 2003 és 2011 között nyolc esztendőn át Orbán Viktor állt ismét a párt élén, noha a 2006-os kampányban többször is azt hangoztatta, kormányra kerülése esetén szerencsésebb lenne szétválasztani a kormányfői és a pártelnöki pozíciót.

2010-re ez a gondolat eloszlott, hiszen az idei tisztújító kongresszuson még alternatíva sem merült fel Orbán Viktor kihívását illetően, 99,7 százalékkal meg is erősítették tisztségében. Az alelnökök esetén sem más a helyzet. Az utolsó kongresszuson ugyan öten indultak csatába, azonban Schmitt Pál a leges legutolsó pillanatban félreállt, cserébe pedig megkapta az EP-listavezetői pozíciót. Befutott Varga, Kósa, Pokorni és Pelczné. Idén sem volt ez másként, a vezetés tehát változatlan maradt. Amennyiben az elmúlt évek eredményeit nézzük (EP-, országgyűlési- és önkormányzati választás) nincs ok arra, hogy változás lépjen életbe a vezetőségben, ugyanakkor némi hiányérzet marad az emberben akkor, ha még alternatívát sem kínálnak egy tisztújítón ennyi éven át.

Vajon lesz valaha kihívója Orbán Viktornak? Vajon a kormányfői és a pártelnöki pozíció miért vált összeegyeztethetővé, mikor korábban önmaga szerint sem volt az. És mikor tűnik fel a pártban egy olyan politikus, aki az új generáció tagjának számít, és nem a Fidelitas kineveltje, mégis komoly pozíciót tölt majd be a pártban?

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.