Üldözés kezdődik?
Az állami cégek "jelentenek" a szakszervezetekről - a VDSZ megfélemlítéstől tart
A Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) a szakszervezetek megfélemlítésétől tart, amióta tudomására jutott, hogy az állami tulajdonú cégek vezetőit utasították, készítsenek "jelentést" a cégüknél működő szakszervezetekről.
2011.06.24 14:27MTIA VDSZ közleménye szerint az összeállításnak azt is tartalmaznia kell, hogy milyen érdekvédelmi akción vett részt, s tervez-e újat a helyi szervezet.
A közlemény idézi Székely Tamást, a VDSZ elnökét, aki kiemeli: attól tartanak, hogy a kormányzati példa a magánszféra munkáltatóit is felbátorítja, és a szakszervezetek üldözése, vagy teljes elűzése a munkahelyekről általános gyakorlat lesz.
A szervezet az intézkedést aggályosnak tartja, ezért elképzelhető, hogy ombudsmani vizsgálatot kér az ügyben.
Az érdekvédők szerint aggályos a közmunkaterv is, mert annak bizonyos vonatkozásai - például a csoportos munkahelyre szállítás, "a barakkokban való elhelyezés" - a munkatáborokra emlékeztetnek, ráadásul az egyhavi bérből legfeljebb egy hétig élhet meg egy négytagú család.
A közlemény szerint a vegyipari ágazati szakszervezet a napokban úgy döntött, nagy létszámmal csatlakoznak június 29-én a rendvédelmiek által szervezett félpályás útlezáráshoz.
Székely Tamás a közleményben az elmúlt hetek tapasztalatai alapján úgy véli: a szakszervezetek egyre erősödő összetartással, s minden alkalommal növekvő erővel fognak fellépni a kormányzat munkavállalókat érintő intézkedései ellen.
A VDSZ tagszervezetei egyben szolidárisak a más ágazatok által meghirdetett sztrájkokkal is, bár a hatalom láthatóan mindent megtesz, hogy a közlekedésben és az energetikában dolgozók tiltakozásait "eltiporja". Ez a felháborító hatalmi gőg is elősegítette a VDSZ
döntését arról, hogy csatlakoznak a félpályás útlezáráshoz - írja közleményében a szakszervezeti szövetség.