Több fejlesztésről döntöttek a képviselők
Új zászlaja van Budapestnek - marad a Városliget
A Fővárosi Közgyűlés szerdai döntései nyomán új zászlaja van Budapestnek, a taxiszolgáltatást 2012. január 1-jétől új rendelet szabályozza, és több beruházás is elindulhat.
2011.06.23 18:37MTIA szerdai ülésen - amely a Duna-parti CET-beruházás alvállalkozóinak figyelemfelhívásával kezdődött - a képviselők először Budapest új zászlajáról döntöttek. Tarlós István főpolgármester előterjesztése szerint Budapest eddigi zászlaja más zászlóval könnyen összetéveszthető volt a nagyfokú hasonlóság miatt.
A közgyűlés döntése értelmében a korábbi vörös-(arany)sárga-kék zászlót fehér színű, nemzeti színekből összeálló háromszög-díszsorral szegélyezett zászló váltja fel, közepén az eddigi címerrel.
Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője a vitában azt kifogásolta, hogy a városvezetés úgy változtatja meg Budapest szimbolikáját, hogy sem szakmai, sem civil szervezeteket nem vont be a döntés előkészítésébe. Hanzély Ákos, az LMP képviselője úgy vélte: az új zászló "nem kellően egyeztetett állapotot képvisel, nem képviseli a főváros teljes lakosságát". Németh Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta: "az új zászló kifejezi, hogy Budapest a nemzet fővárosa, kifejezi a nemzet egységét". A Fidesz és a Jobbik képviselői igennel szavaztak. Több közlekedési fejlesztésről is döntöttek a képviselők: a közösségi kerékpáros közlekedési rendszer (BuBi) kivitelezése, illetve az 1-es és 3-as villamosvonal felújítása is elindulhat, miután a főváros közgyűlési döntéssel biztosította a projektek önrészét. A taxiszolgáltatást 2012. január 1-jétől új rendelet szabályozza; a javaslat szerint a taxiállomások üzemeltetése a Budapesti Közlekedési Központhoz (BKK) kerül át, a taxiállomás-használati díjat pedig 30 ezer forintra emelték. Az emelt összegű díjat az eredeti tervekkel ellentétben nem év közben, hanem a következő év elején vezetik be.
Döntés született arról is, hogy hat fővárosi céget apportálnak a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) Zrt.-be. Az elvégzett vagyonértékelések után egyelőre a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.-t, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt.-t, a Főkert Nonprofit Zrt.-t, a Főkétüsz Fővárosi Kéményseprőipari Kft.-t, a Főtáv Budapesti Távhőszolgáltató Zrt.-t, és a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft.-t apportálják a BVK-ba. Döntöttek két kórház támogatásáról is, a Központi Stomatológiai Intézet 15 millió forint vissza nem térítendő támogatást kap, amelyet a 60 napon túli tartozásainak részleges rendezésére fordíthat.
Az intézethez önkormányzati biztost is kirendelnek. A Heim Pál Gyermekkórháznak a képviselők 350 millió forintos támogatást szavaztak meg, mivel a kórház működési kiadásai hónapról hónapra jelentősen meghaladták a bevételek mértékét.

A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén levette napirendjéről a Városliget egy része, valamint a Trafó és az Operettszínház állami kézbe adását célzó előterjesztést. Bagdy Gábor és Csomós Miklós főpolgármester-helyettes az előterjesztést Tarlós István főpolgármester kérésére vonta vissza, mert kiderült, hogy a javaslat szerint az ingatlanokat - köztük a Felvonulási térként ismert terület egy részét - a főváros ingyen adta volna át az államnak.
A képviselők legközelebb várhatóan július elején ülnek össze, akkor rendkívüli közgyűlést tarthatnak, ha a főváros megegyezik a metrókocsi-ügyben a francia Alstommal.
Tarlós István főpolgármester a Fővárosi Közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a metrókocsikat gyártó céggel csak egy pontban nem sikerült megállapodni a keddi budapesti tárgyaláson, ám az előreláthatóan két hét múlva esedékes újabb megbeszélésen várhatóan arról is sikerül egyezséget kötni.
Levették a napirendről a Városliget államosítását
A Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén levette napirendjéről a Városliget egy része, valamint a Trafó és az Operettszínház állami kézbe adását célzó előterjesztést.
Bagdy Gábor és Csomós Miklós főpolgármester-helyettes az előterjesztést Tarlós István főpolgármester kérésére vonták vissza, mert kiderült, hogy a javaslat szerint az ingatlanokat - köztük a Felvonulási térként ismert terület egy részét - a főváros ingyen adta volna át az államnak. A visszavont előterjesztésről a képviselők nem is szavaztak. Az ülés vitájában, valamint a közgyűlés előtti sajtótájékoztatón a szocialista és az LMP-s képviselők is arra hívták fel a figyelmet, hogy a sok milliárd forint értékű ingatlanokat az önkormányzat ellenszolgáltatás nélkül adná állami tulajdonba. Horváth Csaba szocialista frakcióvezető még a döntés előtt úgy fogalmazott, hogy a városvezetés "a Panama-csatorna óta legnagyobb lopásra készül". Emlékeztetett arra, hogy a Városliget területe több mint száz éve - egy ügyvéd adományaként - került a város tulajdonába.
Jelezte azt is, a fővárosi tervek azt is tartalmazzák, hogy változtatni kívánnak a szabályozáson, így az ingatlant építési telekként akár fel is lehetne parcellázni.
Az előterjesztés vitájában éles szóváltás alakult ki Tarlós István, valamint két szocialista képviselő, Horváth Csaba és Bihary Gábor között. Utóbbinak, amikor az szókérés nélkül beleszólt a vitába, a főpolgármester azt mondta: "ne pofázzon közbe!".
A személyeskedésig fajuló, egymást sértegető vita eddig sem volt idegen a Fővárosi Közgyűlés hangnemétől; a leggyakrabban Horváth Csaba és Tarlós István, gyakran derültséget kiváltó szópárbaja színezi a maratoni üléseket.