Minden 22. balesetet külföldi rendszámú autó okoz

Várhat a pénzére, aki külföldivel koccan!

Ki gondolta volna, hogy nem mindegy, milyen rendszámú autóval ütközünk? Pedig ez a helyzet. Akinek külföldi rendszámú autó okozott kárt, sokkal rosszabbul jár.

2010.05.10 19:56ma.hu

Egyre több a külföldi rendszámú, de magyar állampolgár által vezetett autó hazánkban.

Először főleg szlovák rendszámú gépkocsikkal találkozhattunk, majd őket követték a német, osztrák és ukrán jelzésűek az utakon, de manapság már az sem ritka, ha egy sárgán tündöklő brit rendszámra leszünk figyelmesek.

Azonban, ha ez a találkozás szerencsétlenségünkre koccanással is jár, lehet, hogy csak nagyon sokára jutunk pénzünkhöz — a K&H Biztosító szakértői véleménye szerint. Magyarországon kb. évi 8000 kárt – minden 22. balesetet – külföldi rendszámú autó okoz.

A külföldön forgalomba helyezett autókra nem Magyarországon kell biztosítást kötni, hanem a telephely szerinti országban. Ha tehát egy gépjármű telephelye Szlovákia vagy éppen Ukrajna, akkor az adott országban kell fizetni a kötelező biztosítás díját.

A kárrendezés ilyenkor nem a szokásos menetben zajlik, hanem úgynevezett nemzetközi kárként. Így nemzetközi kárrendezésként kártalanítják a magyar felet is, akkor is, ha a külföldi rendszámú – vétkes – fél is magyar állampolgár.

Akkor is ez a helyzet, ha a károkozó tökéletesen beszél magyarul és maga az ütközés is Magyarországon történik. A baleset után a hagyományos kárbejelentő nyomtatványt kell kitölteni, mert ez EU-szabvány.

Ezután viszont az elszenvedőnek fel kell hívnia a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) Információs Központját, ahol elmondják, hogy a külföldi rendszámú gépkocsi melyik külföldi biztosítónál rendelkezik biztosítással és melyik magyarországi szervezet intézi a kárrendezést. Gyakran előfordul, hogy a kárrendezési iroda csak akkor fizeti ki a kárt, ha megkapja azt a külföldi biztosítótól, ezért a kárrendezés a megszokott többszöröse is lehet.

„A külföldi rendszámú autók okozta károknál hosszabb és bonyodalmasabb az ügyintézés, ezért joggal tartanak tőle az ügyfelek. Fontos tudni, hogy ha van magyarországi károsult, akkor számára a kárrendezés nyelve magyar. A kárrendezésben a külföldi károkozó felelősségbiztosítójának magyarországi partnere segít. Ha a külföldi biztosítónak nincs Magyarországon ilyen partnere, akkor a kárrendezést a MABISZ végzi, és elszámol a külföldi intézményekkel.

A kárrendezés ideje valóban többszöröse lehet egy normál kár rendezésének, mert amíg az okozó biztosítója nem igazol fedezetet, addig a károsult nem tudja itthon elkezdeni javíttatni az autóját.”
– mondta dr. Hangyási István, a K&H Biztosító kárrendezési vezetője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.