Arizonában a gyorshajtók "győznek"?
Van, ahol lehet tiltakozni a trafipax ellen
Arizonában a gyorshajtóknak "áll a zászló", ugyanis a polgári tiltakozó mozgalom hatására a rendőrség az autópályáknál felállított sebességmérő készülékek leszerelésére kényszerülhet.
2010.01.04 10:01MTIEz a délnyugati állam volt az első az országban, ahol minden autópályán sebességmérő berendezéseket helyeztek el a gyorshajtás visszaszorítására. Az autósok körében népszerűtlen program bevételei azonban elmaradnak a várttól, egyre többen nem fizetik be a büntetéseket, és mind erősebb a civil tiltakozás. A fotóradarok leszerelését követelő polgári mozgalom népszavazás kiírását szorgalmazza.
Arizonában 2008 szeptemberében kezdődött az autópályás sebességmérő program, és ma már 76 készülék ellenőrzi a járművek sebességét. A program támogatói szerint a berendezések hatásosak, ugyanis lassítják a forgalmat, és ezzel javítják a baleseti statisztikákat. Az ellenzők viszont azzal érvelnek, hogy a program sérti az autósok szabadságát, és inkább a pénzgyűjtésről, semmint a biztonság fokozásáról szól.
Az Egyesült Államokban 25 szövetségi állam több mint 300 városában - egyebek mellett New Yorkban, Los Angelesben, San Franciscóban és Washingtonban - használnak közúti sebességmérő készülékeket, de Arizonában a legerősebb a tiltakozás. A Mexikóval határos államban sok ilyen berendezést tesznek használhatatlanná: letakarják, leragasztják, lefestik azokat.
Volt olyan kamera, amelyiknek csákánnyal estek neki, egy másik helyen pedig egy majom álarcot viselő autós tucatszor hajtott el az ellenőrző készülék előtt a megengedettnél nagyobb sebességgel. Jeff King, Arizona közbiztonsági minisztériumának illetékes tisztviselője elmondta, hogy értetlenül állnak a durva reagálás előtt, hiszen a cél csak az, hogy az autósokat a sebességkorlátozások betartására késztessék. Szerinte sokkal ésszerűbb lenne, ha az emberek nem pazarolnák feleslegesen idejüket a sebességmérők elleni küzdelemre, hanem az előírások szerint közlekednének.
A programban 2008 szeptembere és 2009 szeptembere között 700 ezer büntetést postáztak gyorshajtóknak, akiknek 127 millió dollárt kellett volna befizetniük, de csak 36,8 millió dollár folyt be. Az Egyesült Államokban a büntetési felszólításra háromféleképpen reagálhatnak az autósok: fizethetnek, bíróság elé vihetik ügyüket, vagy nem tesznek semmit. Utóbbi esetben jó eséllyel megúszhatják a dolgot, mivel a rendőrség nem tudja bizonyítani, hogy a gyorshajtók megkapták a fizetési felszólítást. A büntetési tikettek pedig három hónapon belül lejárnak, ha azokat nem kézbesítik személyesen.
Szinte lehetetlen megállapítani, hogy mennyien nem fizetik be a büntetéseket, de mivel sok gyorshajtó ügyében a túlterhelt bírósági hatóságok nem képesek személyesen eljárni, az autósoknak számtalan esetben nem kell fizetniük.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06