Új pénzügyi követeléssel álltak elő

Diplomáciai válsággá fajulhat az Opel-válság

Diplomáciai válsággá fajulhat az Opel-válság Németország és az Egyesült Államok között.

2009.05.28 08:32MTI

Csütörtök reggel ugyanis a német kormány két minisztere is élesen bírálta az amerikai kormányt, illetve az Opel anyavállalatát, a General Motorst amiatt, hogy a németországi gyár jövőjével kapcsolatos, hajnalig tartó válságtanácskozáson új pénzügyi követeléssel álltak elő, meghiúsítva ezzel a remélt megállapodást.

A találkozón Merkel kancellár mellett az illetékes miniszterek, továbbá a németországi autógyáraknak otthont adó négy tartomány kormányfői vettek részt. Berlinben előzőleg arra számítottak, hogy az Opel sorsáról az éjszaka folyamán döntés születik. Ezzel szemben mind Karl-Theodor zu Guttenberg gazdasági, mind Peer Steinbrück pénzügyminiszter közölte, hogy az amerikai fél "rendkívül kellemetlen" és meglepetést okozó, 300 millió eurós követeléssel állt elő.

A követelést első nyilatkozatában mindkét miniszter elfogadhatatlannak nevezte, s közvetve zsarolással vádolta az amerikai kormányt. Steinbrück pénzügyminiszter utalt arra, hogy a váratlan amerikai pénzügyi igény megnehezíti az Opel sorsának rendezését. A miniszter megerősítette, hogy egyfajta áthidaló hitelként a kormány kész az Opelt 1,5 milliárd euróval támogatni, de többre - az adófizetők pénzéből - nem hajlandó. Közben az éjszakai tanácskozás résztvevői megvizsgálták a négy potenciális beruházó, az olasz Fiat, kanadai-osztrák Magna, az amerikai Riplewood Holdings (RHJI) pénzügyi befektetési társaság, s egy kínai befektető, a Beijing Automotive Industry Corporation (BAIC) ajánlatát.

Egybehangzó értesülések szerint csütörtök reggelre közülük kettő, a Fiat és a Magna maradt versenyben, a Magna állítólag valamivel jobb pozícióban, mert - mint kiszivárgott - kész lenne a pótlólagos amerikai pénzügyi követelés átvállalására. Karl-Theodor zu Guttenberg gazdasági miniszter közölte, hogy a tárgyalásokat folytatják. Reményét fejezte ki, hogy a felmerült nehézségek ellenére péntekre megoldás születik.

Ennek hiánya esetén ugyanakkor nem zárta ki az Opel fizetésképtelenségének bejelentését, ami szakértők szerint - az 1999-ben elfogadott csődtörvény alapján - nem feltétlenül jelenti az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező német gyár tényleges csődjét

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.