A tankból egyetlen egy sem maradt fenn
Visszatér a Skoda LT 35
Hatvan év után visszatért Csehországba a Skoda LT 35 típusú harckocsi, amely a II. világháború előestéjén a csehszlovák hadsereg egyik legkorszerűbb és legjobb fegyverének számított.
2008.11.12 13:30MTIEbből a tankból egyetlen egy sem maradt fenn Csehországban. A nagyvilágban is mindössze négy darabról tudnak a hadtörténészek. A most Csehországba visszatért tankot 1939-ben zsákmányolta a német hadsereg, majd 1945-ben hadizsákmányként az Egyesült Államokba került. Az amerikai kormány Vlasta Parkanová cseh védelemi miniszter kérésére adta vissza a cseheknek a híres harckocsit, amellyel kedden a veteránok napja alkalmával a prágai hadtörténeti múzeumban a szélesebb nagyközönség is megismerkedhetett.
"A múzeumból a Prága melletti Lesanyba szállítjuk a harckocsit, ahol átvizsgálják és felújítják. Célunk, hogy újra harcképes állapotba hozzuk a tankot" - mondta kedden az MTI tudósítójának Ales Knízek, a hadtörténeti múzeum igazgatója. A múzeumban kedden nagyszabású kiállítás nyílt a drámai eseményekkel teli 1938-as évről és a csehszlovák hadsereg mozgósításról. A katonákra végül is Prágának nem volt szüksége, mert négy korabeli nagyhatalom szeptemberben Münchenben úgy döntött, hogy Csehszlovákiának át kell adnia a szudétanémetek lakta vidékeit a náci Németországnak.
Edvard Benes csehszlovák elnök lemondott, s Nyugatra emigrált. Prága a kapitulációt elfogadta, így a müncheni egyezmény gyakorlatilag az 1918-ban létrejött Csehszlovák Köztársaság végét is jelentette. A hadtörténeti múzeum kiállítása az augusztusi-szeptemberi eseményekre összpontosít, s az érdeklődők mintegy 400 kiállítási tárgyat tekinthetnek meg. Ezek többsége a korabeli csehszlovák hadsereghez kötődik, s most került első ízben a nagyközönség elé.
A fegyvereken és az uniformisokon kívül a kiállításon megtekinthető a csehszlovák határ mentén felépített erődök modellje is. A két világháború közti időszakban a cseh fegyvergyárak a világon a legkorszerűbbek közé tartoztak, s Észak-Amerikát kivéve az összes kontinensre exportálták termékeiket. A pilseni Skoda, amely az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb fegyvergyára volt, a Csehszlovák Köztársaságban is megtartotta pozícióját és színvonalát. A Skoda LT 35 típusú tankot a harmincas években fejlesztette ki és gyártotta a Skoda.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06