A nyári vezetési technika már nem biztonságos

Lecsapott az ősz - Váratlan helyzetek az utakon

A megváltozott közlekedési környezet váratlan helyzet elé állíthatja a járművezetőket, éppen ezért időben fel kell készülni arra, hogy egyik pillanatról a másikra olyan időjárási és útviszonyokkal találkozhatunk, amelyek a nyári vezetéstechnikától lényegesen eltérő vezetéstechnikát igényelnek.

2011.10.25 09:20ma.hu

Esőben, ködben a járművezető által belátott távolság csökken. A levegő kevésbé átlátható a páratartalom miatt. A járművek körvonalai elmosódnak, a valóságosnál távolibbnak látszanak. A közlekedő járművek távolságát sokan túl-, sebességét viszont alulbecsülik. Egyes utakon számítani kell arra, hogy megjelenhetnek állati erővel vont járművek, mezőgazdasági gépek által felhordott sár, amely csúszóssá teheti az utakat.

Fontos, hogy semmit ne csináljunk hirtelen! Haladásunk során az autó stabilitása csúszós útszakaszra való ráfutáskor váratlanul megváltozik. Ebben az esetben minden hirtelen mozdulat a kormányon, féken, gázon - balesethez vezethet. Gázlevétellel és motorfékkel csökkentsük a sebességet!
 
Alaposan vizsgáltassuk át járművünk műszaki állapotát. A nyári gumiköpenyek tapadási tulajdonságai hideg időjárási viszonyok között jelentős mértékben csökkennek, cseréljük le téli gumikra! Már +7° C külső környezeti hőmérséklet alatt a téli gumiabroncsok előnyösebb tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a nyáriak. Ne használjunk 4 mm-nél kisebb mintázat-mélységű téli gumiabroncsot!

Fordítsunk különös figyelmet a gumiabroncsok levegőnyomására, amelynek általában 0,2 barral többnek kell lennie, mint az azonos méretű nyári abroncsénak. A már futott téli abroncsok pozícióját cseréljük meg, így viszonylag egyenletes lesz az abroncsok természetes elhasználódása.
 
Fontos tudni, hogy a légzsák nem helyettesíti a biztonsági övet! A légzsákot az üléshez biztonsági övvel rögzített emberekre tervezték. Ütközés esetén a tehetetlenségi erő miatt előre csapódó testet az ellenkező irányból nagy erővel berobbanó légzsák nem védi meg, sőt további sérüléseket okozhat.
 
Mivel az őszi-téli átállás nem csak a személygépjárműveket érinti, ezért gondolnunk kell azokra is, akik kerékpárral és gyalog közlekednek. A téli időszámítással nő azon órák száma, mely során korlátozott látási körülmények között és sötétben történik a közlekedés, ezért nagyon fontos a látni-látszani elv. Nem elég, ha gyalogos vagy kerékpáros látja a gépkocsit, ahhoz, hogy őt időben észleljék, ki kell világítania magát, továbbá láthatósági mellényt kell viselnie.
 
Kis odafigyeléssel nagyon nagy tragédiát előzhetünk meg!

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.