Pápá, ennyi volt

A Fiat kilép a gyáriparos szövetségből

Az olasz gazdasági hajtóerőnek számító Fiat-csoport bejelentette, január elsejétől kilép a Confindustria gyáriparos szövetségből.

2011.10.05 10:39MTI

Ajánlott levélben közölte a Confindustria elnökével, Emma Marcegagliával a Fiat és a Fiat Industrial távozását Sergio Marchionne. Az 1899-ben alapított torinói autógyárból kinőtt csoport ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a harminc országban száznyolcvanegy gyárat üzemeltető Fiat nem kíván "eltávolodni az egész világon létező ipari feltételektől".

Marchionne a június 28-i megállapodásra utalt, melyet a Confindustria a szakszervezeti konföderációkkal írt alá az országos kollektív szerződések és a munkavállalói érdekképviseleti rendszer fenntartásáról.

A római kormány ezzel párhuzamos megszorító csomagjának 8. cikke a kollektív szerződések mellett területi és vállalati megállapodások előtt is utat nyitott például a dolgozók elbocsátásának terén. A legnagyobb szakszervezet, a CGIL a szeptember 6-i általános sztrájkkal válaszolt. Szeptember 21-én szakszervezetek és Confindustria ismét megerősítette a június végén lefektetett elveket.

Marchionne erre mondott nemet hangsúlyozva, hogy 2012 január elsejétől a Fiat kizárólag a területi ipari uniók tagja lesz. A szakszervezetekkel való tárgyalásokon és a szerzôdésekben, a Fiat önállóan jár el - a 150 ezer olasz vállalatot és öt és fél millió munkahelyet képviselő Confindustriától függetlenül. Marchionne motivációi alaptalanok, a Fiat kilépése nem gyengíti a gyáriparos szövetséget - reagált Marcegaglia.

Guidalberto Guidi, a Confindustria ipari kapcsolatokért felelős tanácsosa szerint viszont a Fiat távozása "robbanásszerű lépés, mely drámai módon átalakítja a belső viszonyokat".

A Fiat döntése az olasz nehézipar más szereplőit is hasonló lépésre kényszeríti. A gépipari dolgozók szakszervezeteivel ezentúl más megállapodást köt majd a Fiat és mást a Confindustria? - kérdezte Guidi, miközben az Északi Liga kormánypárt már a részben állami vállalatok kilépését sürgeti a Confindustriából. A Fiat a közös szabályokon túllépve egyedül akarja diktálni az ipari kapcsolatokat - hangoztatta a CGIL-főtitkár Susanna Camusso. A Fiat távozásával a Confindustria öt millió eurós tagdíjtól esik el, de ennél is nagyobb veszteség a legnagyobb olasz vállalat, az eddig az itáliai gyáriparral egynek számító Fiat és a szövetség közötti törés.

A Fiat és a Confindustria története elválaszthatatlan volt - emlékeztetett a sajtó arra, hogy a szövetséget 1974-76 között Giovanni Agnelli vezette, majd 2004-2008-ban a Fiat volt elnöke, a politikai színrelépésre készülő Luca Cordero Montezemolo. Elemzők éppen a Montezemolo és a Marchionne szerint szintén a Berlusconi-kormány ellen politizáló Marcegaglia közötti harcot látják a háttérben. Közgazdászok szerint ennél többről van szó: a Fiat milánói gyárában januárban a dolgozók közötti népszavazással új munkafeltételeket vezetett be.

A szakszervezetek bírósághoz fordultak, és az egyre inkább a detroiti Chryslerben gondolkodó Fiat, így keres megoldást. A Confindustriával való törés után a Fiat-részvények zuhanásnak indultak. A Fiat úgy viselkedik mintha külföldi cég lenne Itáliában megfeledkezve tradícióról és szociális kohézióról - írta a La Repubblica napilap keddi száma.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.