Áldozatok, károk...
Árvíz Csehországban: itt a nem hivatalos mérleg
Mintegy 700 településen okozott gondokat az idei árvíz Csehországban. A természeti csapás következtében kilenc ember vesztette életét, s a kitelepítettek száma mintegy 20 ezer. Az első becslések szerint az anyagi károk megközelítik a 20 milliárd koronát (csaknem 230 milliárd forintot).
2013.06.06 15:37MTI
A hidrometeorológia intézet legutolsó jelentése szerint az Elba vízszintjének növekedése Észak-Csehországban is megállt, ami azt jelenti, hogy a csehek valószínűleg maguk mögött tudhatják a legrosszabb részt.
Szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy óvatosságra van szükség, mert az átázott gátak több helyen is szivárognak, és nem kizárt, hogy átszakadhatnak. Ugyanez a megállapítás érvényes a kisebb-nagyobb halastavakra is, amelyek az elmúlt napokban színültig megteltek. Oldrich Bubenícek, az észak-csehországi Ústí régió elöljáróra szerint legalább egy hétre-tíz napra van szükség ahhoz, hogy a megáradt Elba folyó többé-kevésbé visszatérjen a medrébe, s neki lehet kezdeni a takarításnak, majd az újjáépítésnek.
Hasonlóan időbe, minimálisan több napba fog telni, amíg a kitelepítettek mindannyian visszatérhetnek otthonaikba. A kitelepítések felét a leginkább sújtott Ústí régióban kellett végrehajtani. Észak-Csehországban továbbra is mintegy hétezer háztartás van áram nélkül, és súlyos gondok vannak a közlekedésben. A kárfelmérés egyelőre a kezdeteknél tart.
Jan Bures, a CSOB bank fő közgazdásza újságíróknak azt mondta, a bank becslései szerint az idei árvízkárok megközelíthetik a 20 milliárd koronát. Összehasonlításul: a 2002-es rekordnagyságú árvíznél a károk meghaladták a 70 milliárd koronát, s a csapás több mint 50 emberéletet követelt. A neves közgazdász azt mondta, hogy a bank az idei károk becslését a korábbi tapasztalatok alapján végezte el.
Szerinte a kialakult helyzet nem jelent súlyos problémát az állami költségvetés számára. A helyreállítási munkák segíteni fogják az építőipart, míg a kárpótlást keményen megérzik a biztosító társaságok, mert komoly összegeket lesznek kénytelenek kifizetni. A prágai sajtóban általános a vélemény, hogy Csehország az idei árvízzel jobban megbirkózott, mint 2002-ben.
Ennek egyik lényeges tényezője, hogy a hatóságoknak már tapasztalataik vannak ezen a téren, míg a másik dolog az, hogy az elmúlt években országszerte szinte mindenütt sikerült kiépíteni a megfelelő védőgátrendszert, illetve beszerezni a szükséges mobilgátakat, amelyek órák alatt összeszerelhetőek. Prágát is ez védte meg attól, hogy a 2002-es árvízhez hasonló károk keletkezzenek.
A fővárosban most is a legnagyobb károk az állatkertben keletkeztek, ahol nincs kiépítve a védőrendszer. Miroslav Bobek igazgató szerint a 2002-es árvíz idején 232 millió koronás kár érte az állatkertet. A mostani kárt 160 millió koronára becsülik. A mentési munkálatokban mintegy 23 ezer mentő és tűzoltó, kétezer katona, valamint több ezer önkéntes vesz részt. A külföldi segítséget a cseh kormány szerdán visszautasította.
Kapcsolódó írások:
- Rózsaszín cellákkal csitítják a dühös rabokat
- Kollár Lajos: tovább kell lépni, ez adja meg a tiszteletet
- 0,6 százalékos euróövezeti GDP-visszaesést vár az EKB
- Rendőri üldözést kapott az autóvezetői vizsgára száguldó
- A nyelvi charta alkalmazásáról készül jelentés Romániában
- Hétfőn tetőzik a Duna - fél méterrel magasabbra építik a fővárosi gátakat
- Illés: az almásfüzitői vörösiszap-tározónál nem lehet gond
- Kisoroszit elvágja a szárazföldttől a víz
- Képek - Ők már tudják, ki kapja a Comet legjobb klipjéért a gömböt!
- Önkénteseket várnak a margitszigeti uszodához