Mekkora a krízishelyzet
Felméretné az adósok helyzetét az LMP
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, a Központi Statisztikai Hivatal és a települési önkormányzatok jegyzőinek bevonásával méretné fel a lakáshitelesek helyzetét az LMP.
2011.02.28 17:13MTIA képviselő javaslata azt célozza, hogy - személyazonosításra alkalmatlan módon - gyűjtsék össze, hogy hányan tartoznak több mint 90 napja a lakáshitelük törlesztőrészleteivel, mekkora a tartozásuk értéke, az ingatlanjaik becsült értéke.
A vizsgálat arra is kiterjedne, hogy milyen a hiteladósok háztartásainak összetétele, lakóhelyük területi megoszlása, mekkora köztük a munkanélküliek aránya. Felmérnék azt is, hogy mennyi a pénzügyi intézmények által végrehajtás alá volt lakóingatlanok és a lakóval együtt elárverezett ingatlanok száma, milyen ezek területi megoszlása, valamint becsült és árverezési értéke.
A vizsgálat kiterjedne az önkormányzatok lakásállományra a szociális-, költségelvű- és piaci bérű önkormányzati lakások megoszlására ás azok kihasználtságára is. Egyúttal azt is megnéznék, hogy milyen hatást gyakorolt a tartozásállományra és a fizetőképességre a készfizető kezesség program, valamint a kilakoltatási moratórium.
Indoklásként azt írja, hogy az LMP véleménye szerint az elmúlt húsz évben nem volt jól működő kormányzati lakáspolitika, így a kormányzat nem is rendelkezik kellő információval a lakhatási kérdés komplex megoldására. Szavai szerint ez az állításuk a jelenlegi krízishelyzetben még inkább helytálló. Hozzáteszi, ahhoz hogy hatékonyan fel tudják mérni pontosan mekkora is a krízishelyzet, szükség van egy nagyon alapos helyzetfelmérésre és adatgyűjtésre.

Kitér arra is, hogy a kilakoltatási moratórium vagy annak egy részének feloldása ismeretlen számú ember érint, és az érintettek szociális helyzetéről lényegében semmilyen tudása sincs a kormánynak és az Országgyűlésnek.
A problémára csak tervezéssel, pontos adatok alapján lehet felelős megoldást kínálni - olvasható a törvényjavaslatban.