Egyik okosabb mint a másik?
Különadó saga - Egymást tépik az adószakértők
Na most legyünk okosak! Az adózás eddig is mumus volt a kisemberek szemében, most viszont hatványozottabban is oda kell figyelni azoknak, akik nem akarják hogy az APEH a sarkukra lépjen. Nevezetesen a különadó kavarta fel az amúgy is háborgó indulatokat. Angyal József versus Zara László, első felvonás.
2010.09.14 12:14ma.huAdószakértők szócsatájától hangos a sajtó. Úgy tűnik, hogy a különadó értelmezésében még a szakemberek sem jutnak közös nevezőre, bár Angyal József okleveles adószakértő érvel jobban ebben a vitában.
Angyal állítja, hogy szakmabeli kollegája, Zara László tévesen értelmezi a végkielégítések 98 százalékos különadójának 2 milliós határát. Zara Angyalt “támadja”, amiért félrevezeti a közvéleményt, utóbbi meg kisebbrendűséggel vádolja a másikat. Angyal József szerint a törvény egyértelműen fogalmaz. Eszerint 2+2 milliós határig nem kell 98 százalékos különadót fizetni. Elemi számpéldát is felhoz kollegájának, miszerint 2+6=8, azaz a nyolc havi végkielégítésből a két hónapot (ami ugye 60 nap) meghaladó rész 6 hónap és korántsem nyolc. Ez még számunkra, kisembereknek is világos eddig. A törvény értelmezése szerint külön kell vizsgálni a 2 milliós korlátot a két hónapot meghaladó részre (9. paragrafus, 4. bekezdés).
Angyal azzal vádolja szakmabelijét, hogy nem megfelelő tájékoztatást nyújtott ebben az amúgy sem egyszerű adó-útvesztőben. Csak abban az esetben lenne 1x2 millió a korlát, ha a törvény szövegéből leharapnánk a “60 napra számított összegét meghaladó rész” szöveget, és a 4. bekezdést, úgy ahogy van, kidobnánk a kukába. Azok, akik egy követ fújnak Zarával, tulajdonképpen azt is állítják, hogy 6=8, amit egy kisiskolás is simán kinevetne.

A különadó téves értelmezése például a pedagógusoknak tesz keresztbe, főleg azoknak, akik 20 év munkaviszony után, még nyugdíj előtt kerülnek lapátra. Nekik 8 hónap végkielégítés, és legalább 2 hónapnyi munka alóli felmentés jár ez esetben. Összeadva ez 10 hónapot tesz ki. Ha a Zara-féle okfejtést vennénk ez esetben alapul, akkor ezek a pedagógusok már havi 200 ezer forintos jövedelem felett fizetnék a 98 százalékos különadót. Ez igencsak nagy érvágás lenne, de Angyal kihangsúlyozta: nem ez volt a jogalkotók szándéka.
A helyes felállás így néz ki: a példában bemutatott pedagógusok csak a havi 333 ezer forintos jövedelem felett esnének a különadó hatálya alá. Ez azért eléggé éles különbség!
A legutóbbi parlamenti ülésszak végén fogadták el azt a gazdasági törvénycsomagot, amely többek közt tartalmazza a különadóra vonatkozó passzust is. A kihirdetéstől számított 44. napon, azaz október 1-én lép hatályba az a rendelkezés, mely szerint 98 százalékos különadó “sarcolja” a közszféra dolgozóinak végkielégítéseit, de egyes jövedelmek (példa: a felmentési időnek munkavégzéssel nem töltött idején kifizetett bér, illetmény illetve az az előző évi “szabadságpénz”) sem menekülnek a törvény kezétől.
A szabályozás a 2010 január 1-jétől megszerzett jövedelmekre vonatkozik. Így tehát aki október 1-ig megkapta az adó alá vont pénzt, az ne örüljön nagyon sokáig, ugyanis október 31-ig vissza kell csengetnie az utolsó fillérig a megszerzett jövedelem 98 százalékát az államkasszába.