Megvonnák az idegenforgalmi-adó kiegészítést
Fidesz: Csapást mérne a kormány a turizmusból élő önkormányzatokra
A fejlesztést, de sok település esetén a működést is veszélyezteti, ha az eddig kiszivárgott terveknek megfelelően a kormány felére csökkenti a turizmusból élő önkormányzatok idegenforgalmi adójának kiegészítését - közölte hétfői, hévízi sajtótájékoztatóján Manninger Jenő (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Zala Megyei Közgyűlés elnöke.
2009.09.07 09:52MTIA politikus úgy látja: már a bevételektől is meg akarja fosztani a kormány az önkormányzatokat, ha igaz az a terv, hogy a beszedett idegenforgalmi adó minden forintjához adott két forint támogatást a felére csökkentenék.
Ez Zala megyében számos települést illetően a fejlesztési források elvonását jelentené, vagy a működést veszélyeztetné - tette hozzá.
Kifejtette, hogy miután a Gyurcsány-Bajnai kormány eléggé rossz helyzetbe sodorta az országot, a kabinet csak további szigorításokban tud gondolkodni.
"Első céltábla az önkormányzatok", hogy a következő fél évben rájuk terheljék a nehézségeket, így a választások idejére csődhelyzet közelébe kerülnének.
A ifa támogatásának csökkentésével elérhetetlenné válnának fejlesztések, amelyeknek önrészét sok esetben most is nehéz előteremteni, de az üdülőhelyek nemzetközi szintű versenyképességének megteremtését is veszélyeztetné ez a lépés.
Mindezek miatt Manninger Jenő arra szólította fel a Balatonnál és az üdülőtelepüléseken élő szocialista politikusokat, hogy ne szavazzák meg ezt a költségvetési módosítást.
Papp Gábor, a Fidesz hévízi elnöke, helyi önkormányzati képviselő szerint komoly működési zavarokat okozna Hévíz esetében is a megvonás.
A városban jelenleg mintegy 250 millió forint folyik be idegenforgalmi adóból, ehhez további 500 milliót kapnak központi forrásból.
Ha ezt a felére csökkentenék, akkor kiesne a város költségvetésének mintegy 10-15 százaléka, ami megfelel például a két hévízi iskola teljes éves költségvetésének.
Az MTI kérdésére Manninger Jenő elmondta: Zalakarosnak mintegy 120 millió, Keszthelynek 60 millió forint körüli összegű, de valamennyi települést illetően összesen 700-800 millió forint bevételkiesést jelentene Zala megyében, ha ez a fajta központi támogatás a felére csökkenne.