Pénz-ügyek
A kamara szerint alaptörvényellenes a könyvvizsgálók vagyonának zárolása
A nemrég elfogadott jogszabály lehetővé teszi, hogy a meghatározott pénzügyi szervezeteket auditáló könyvvizsgálók vagyonát is zár alá vegyék, ha az adott cégnél 50 millió forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozó bűncselekmény gyanúja merül fel
2015.06.22 16:25PavlovicA kamara az alapvető jogok biztosához fordult, hogy vizsgálja felül a pénzügyi szolgáltatók felügyeletének szigorítását, ugyanis az Országgyűlés által nemrég bevezetett intézkedés lehetővé teszi meghatározott pénzügyi szervezetek könyvvizsgálóival szemben a vagyonelkobzást. Ez az intézkedés az MKK szerint indokolatlanul korlátozza a tulajdonhoz való alapjogot - derül ki a közleményből.
A törvény azon részét is kiemelték, amely lehetővé teszi, hogy olyan vagyont is zár alá vegyenek, amely biztosan nem a bűncselekményből származik. A kamara szerint jól mutatja az alapjog korlátozásnak aránytalanságát, hogy a törvény szerint a zár alá vétel önmagában az érintett pénzügyi szervezettel fennálló szerződéses kapcsolat alapján akkor is megtörténhet, ha a könyvvizsgáló még részesként sem működött közre a bűncselekmény elkövetésében, valamint a jogszabályok és szakmai standardok betartásával, kitűnően végezte munkáját. Ezekre az indokokra hivatkozva a kamara közleményében kifejtette: arra kérik az alapvető jogok biztosát, kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a rendelkezés Alaptörvénnyel való összhangjának vizsgálatát.
Idén márciusban a Questor, a Buda-Cash és a DRB Bankcsoport brókerbotrányaira hivatkozva hívta fel a figyelmet Rogán Antal, a gazdasági bizottság fideszes elnöke, a Fidesz frakcióvezetője a hatékonyabban és átláthatóbban működő hazai befektetési vállalati piac kialakítására, és ezáltal a pénzügyi intézmények ellenőrzésének szigorítására. Az Országgyűlés március 31-én fogadta el a brókercégek ellenőrzésének szigorítását tartalmazó törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy a brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, a vállalatok vezetői, felügyelőbizottsági tagjai, és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.
A Magyar Könyvvizsgáló Kamara már április elején tartott sajtótájékoztatójában kifejezte aggályait a döntéssel kapcsolatban, majd a szervezet május 21-én a könyvvizsgálók helyzetének rendezése érdekében levélben fordult az Országgyűlés elnökéhez, a gazdasági, a költségvetési és az alkotmányügyi bizottság elnökeihez, valamint több országgyűlési képviselőhöz.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06