A költségvetési csalások okozzák a legnagyobb kárt

Utolsó tánc a leánybúcsún - "akkor most mi kezdjük az ellenőrzést"

Az ellenőrzések 100%-os eredményessége rávilágított arra, hogy ezen a téren is van keresnivalója a NAV pénzügyőreinek, hiszen az ilyen szolgáltatók feltételezhetően a feketegazdaság komoly szegmensét képezik.

2013.09.08 09:34ma.hu
Fotó: MTI, archív

"Most akkor rendőr leszek, és eljátszok egy ellenőrzést"- bevezető mondattal, mosolyogva kezdte meg műsorát a leánybúcsúra rendelt, rendőregyenruhában feszítő táncos fiú." Azonnal lefagyott az arcáról a mosoly a fiatalembernek, amikor a produkció végén a civilben jelen lévő pénzügyőrök közölték: "Nemzeti Adó- és Vámhivatal, akkor most mi kezdjük meg az ellenőrzést".

Egyedülálló akciósorozatot hajtottak végre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőrei a Dél-Alföldön. Az ellenőrzések fő célja az adóelkerülők újabb közismert csoportjának kiszűrése és felszámolása volt. Augusztusban az erotikus szolgáltatók kerültek a NAV ellenőrzési tervébe, akiket a pénzügyőrök az interneten közzétett hirdetéseik alapján választottak ki.

Az ellenőrzések 100%-os eredményessége rávilágított arra, hogy ezen a téren is van keresnivalója a NAV pénzügyőreinek, hiszen az ilyen szolgáltatók feltételezhetően a feketegazdaság komoly szegmensét képezik.

Az ellenőrzések egy részében telefonon egyeztetett időpontokban és helyszíneken jelentek meg a járőrök, amelyek során anyagi ellenszolgáltatásért szexuális szolgáltatást kínálók körében végeztek ellenőrzéseket. Ezekben az esetekben a pénzügyőrök röviddel az ellenérték átadását követően - a felkínált szolgáltatás igénybevétele nélkül - igazolták magukat és adóköteles tevékenység adószám hiányában történő folytatása miatt több adóigazgatási eljárást indítottak. Ezen túl az illetékes járásbíróságnál feljelentést tettek tiltott prostitúció miatt. Az egyik ellenőrzött személy tekintetében - annak közvetítői tevékenysége alapján - a pénzügyőrök fiatalkorú sérelmére elkövetett kerítés bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt tettek feljelentést a rendőrségnél.

Az akciósorozat folytatásaként legénybúcsúkra, leánybúcsúkra megrendelt sztriptíz és chippendale szolgáltatásokat ellenőriztek. Előzetesen minden esetben - szintén internetes hirdetések alapján - telefonon egyeztették a "műsorok" időpontjait és helyszínét. A szolgáltatók minden alkalommal megjelentek az előre megbeszélt helyen és időpontokban. A jó hangulatú baráti társaságnak "álcázott" pénzügyőrök előtti látványos bemutatókat követően a "fellépők" a szolgáltatások ellenértékének átvétele után egyetlen esetben sem állítottak ki számlát vagy nyugtát. A pénzügyőrök igazolták magukat, majd jegyzőkönyvben rögzítették a tényeket és adóigazgatási eljárást indítottak a szolgáltatást nyújtó urakkal és hölgyekkel szemben adóköteles tevékenység adószám hiányában történő folytatása miatt.

Az eljárások végén egymillió forintot meghaladó mulasztási bírság kiszabása várható.

Egyébként a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által felderített pénzügyi és gazdasági bűncselekmények okozta kár legnagyobb része költségvetési csalásból származik.

A NAV Bűnügyi Főigazgatósága és az irányítása alatt álló nyomozó szervek az első félévben 6257 ismertté vált bűncselekmény kapcsán indítottak büntetőeljárást - tette közzé a NAV a honlapján. Az e bűncselekményekhez kapcsolódó elkövetési érték 76,67 milliárd forint volt, ami 7,5 százalékkal haladja meg a tavalyi első félévi 71,31 milliárd forintot.

A folyamatban lévő büntetőeljárások kapcsán a kárbiztosítás összege (lefoglalás, biztosítási intézkedés, önkéntes megtérítés együttesen) 13,24 milliárd forintot tett ki, ami 17,27 százalékos kármegtérülést jelent. 2012 első félévében a kármegtérülés 12,36 százalék - 8,81 milliárd forint - volt.

A vizsgált időszakban az ismertté vált hatáskörös bűncselekmények 38,8 százaléka a költségvetési csalás körébe tartozó bűncselekmény volt, de jelentős a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése (26,03 százalék), illetve a csődbűncselekmény aránya (8,43 százalék) is.

A szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértésével kapcsolatos bűncselekmények száma a tavalyi első félévi 966-ról 1550-re nőtt. A számvitel rendjét megsértő bűncselekményeké ugyanakkor 1254-ről 203-ra, az áru hamis megjelölésével elkövetetteké 425-ről 338-ra, a csődbűncselekményeké pedig 755-ről 502-re csökkent.

Az egyes jogsértések kapcsán regisztrált elkövetési értékek a 2012 első félévében regisztrált értékekhez képest orgazdaság esetén a harmadára, áru hamis megjelölése esetén a felére, a szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése esetén szintén csaknem felére csökkent, míg a költségvetési csalás körébe tartozó jogsértések esetén 64,34 milliárd forintról 66,96 milliárd forintra nőtt.

A költségvetési csalás körébe tartozó bűncselekmények elkövetési értéke 87,33 százalékot - 66,96 milliárd forintot - tett ki az összesített elkövetési értékből - ismerteti a NAV.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.