Tranzit
A kormányfő további szja-csökkentést "szeretne"
A személyi jövedelemadót (szja) és a társasági nyereségadót is tovább szeretné csökkenteni a miniszterelnök.
2012.08.25 22:12MTIOrbán Viktor szombaton Kőszegen, a Tranzit - Fesztivál a határon elnevezésű rendezvényen beszélt szándékáról. A szerdán kezdődött közéleti rendezvénysorozat oktatási, kulturális, gazdasági kérdésekről, és a romastratégia esélyeiről tartott fórumokkal folytatódott.
A miniszterelnök a kőszegi Jurisics-vár udvarát megtöltő hallgatóság előtt, a mintegy másfél órás pódiumbeszélgetésen kijelentette: csak azt a gazdaságpolitikai irányt tartja lehetségesnek, amelyet kormánya választott. "Az irány felülvizsgálata szükségtelen, sokkal inkább a kitartás mellett vagyok" - mondta Orbán Viktor, aki közölte: kitart a mellett a gazdaságfilozófia mellett, hogy az szja-t, a társasági nyereségadót ameddig csak lehet, csökkenteni kell, továbbá a munkahelyvédelmi akciótervet és a közmunkatervet végig kell vinni.
Orbán Viktor arról is beszámolt, hogy visszavásárolják az E.ON-t a németektől. A kétharmados többségét a kormány olyan konfliktusokra is használta, hogy "visszavettük a Mol-részvényeket az oroszoktól, visszavettük a vízművek egy részét (...) a franciáktól, vissza fogjuk vásárolni pillanatokon belül az E.ON-t a németektől, visszavásároltuk a Rábát a malájoktól, a Fradit meg az angoloktól" - sorolta a kormányfő.

A miniszterelnök a felsőoktatást érintve azt mondta, hogy Európa legversenyképesebb rendszere lehet majd a magyar az ágazat átalakítása után. Önműködő rendszerre van szükség: az egyetemet, főiskolát végzett embereknek a saját befizetéseikből kell folyamatosan működésben tartaniuk a felsőoktatást - magyarázta, hozzátéve: bár az állami ösztöndíjakat nem tudják teljesen kiiktatni, a számukat minimálisra kell csökkenteni.
Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár előadásában azt hangoztatta, hogy a felsőoktatásban részt vevő hallgatóknak a jövőben nagyobb felelősséget kell viselniük saját döntéseikért. Aki államilag finanszírozott képzésben tanul, nyilvánvaló kötelessége, hogy ezt a legjobb képességei szerint tegye, aki pedig diákhitellel tanul, annak az az érdeke, hogy ne tíz évig vegye fel a diákhitelt, hanem minél előbb megszerezze a diplomáját - mondta.
Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora, a Magyar Rektori Konferencia elnöke elmondta, hogy a felsőoktatási törvény céljával egyetértve annak ellenére is az oktatás színvonalának emelését határozták meg célként, hogy a felsőoktatás korábbi, 180 milliárd forintos támogatását az elképzelések szerint a kormányzat a felére csökkentené.
A rendezvény gazdaságpolitikai fórumán Rogán Antal úgy vélekedett: a magyar gazdaságpolitika jól teljesített az elmúlt két évben, meg tudta védeni a munkahelyeket, és a következő két évben is ez lesz a legfontosabb feladata. A Fidesz országgyűlési frakcióvezetője szerint a parlamentnek szeptembertől foglalkoznia kell a munkahelyek védelmét szolgáló konkrét gazdaságpolitikai akcióterv megvalósításával, amely kiemelten azokat a csoportokat célozza meg, amelyeknél a legnagyobb az elmaradás a foglalkoztatottságban.
Csaba László közgazdász azt emelte ki, hogy nagy a bizonytalanság a gazdasági környezet alakulásával, a pénzügyi fejleményekkel kapcsolatban, és a családi és az egyéni vállalkozásoknál nevezte legnehezebbnek a foglalkoztatást.
Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója - aki a fesztiválon jelentette be, hogy kiszabadították a Szíriában augusztus közepén elrabolt három magyar állampolgárt - a világ egyik leggyorsabb alakulatának nevezte a szervezetet. Hangsúlyozta, hogy az általuk védett két közjogi méltóság, az államfő és a miniszterelnök is elégedett a munkájukkal.
A főigazgató az ország belső, de kezelhető problémájaként említette, hogy "meglehetősen erőre kapott a szélsőjobboldal".
L. Simon László kultúráért felelős államtitkár azt vetette fel, hogy meg kellene és meg is lehet egyezni a kultúra területén egy nemzeti minimumban. Szavai szerint meg kell egyezni abban is, hogy Magyarországon két kultúra létezik, "de csak egy kulturális elit, amelynek egyaránt részesei vagyunk".
Hiller István, az MSZP országgyűlési képviselője egyetértett azzal, hogy el lehet érni egy nemzeti minimumot, ugyanakkor jelezte, hogy az "nem fog magától lepottyanni".
Ezzel szemben Lánczi András, a Corvinus Egyetem Politikatudományok Intézetének igazgatója szerint nehéz valójában megfogalmazni, hogy mi is az a nemzeti minimum; ha sikerül is jó meghatározást alkotni, a körülmények nem nagyon kedveznek a kialakításának.
A közéleti rendezvényen érintették a romastratégia esélyeit is, amellyel kapcsolatban Járóka Lívia, a Fidesz európai parlamenti képviselője arról beszélt: a stratégia megvalósítása minőségbeli javulást hoz sok család életébe; foglalkoztatásukkal, oktatási esélyek megteremtésével, az egészségügyi mutatók javításával ki tudnak lábalni a mélyszegénységből.
Misetics Bálint szociológus, az LMP romaprogramjának egyik szerzője a cigányság alacsony iskolázottságára vezette vissza, hogy a romáknál 34 százalékos a munkanélküliek aránya, és azt mondta: a foglalkoztatás bővítéséhez elengedhetetlen az igazságosabb oktatási rendszer.